Production Controller Coordinator

Solectron Romania a FLEXTRONICS Company

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Coordoneaza toate activitatile legate de managementul productiei in curs, inclusiv planificare, programare, comenzi, operatiuni; coordoneaza activitatile echipei de control al productiei
- Organizeaza sedintele de control al productiei saptamanale/lunare, pentru atingerea tintelor de productie
- Se asigura ca procesele curente sunt respectate, lucreaza la continua imbunatatire a proceselor legate de controlul productiei si al materialelor in liniile de productie. Coordoneaza si controleaza activitatile legate de verificarea acuratetii tranzactiilor dintre supermarket si linie
- Face legatura cu Magazia, comunica cu seful de Magazie pentru a avea date corecte in sistemul BaaN si pentru a reduce numarul erorilor
- Are rolul de a mentine controlul costurilor privind utilizarea eficienta a resurselor si programarea echipamentelor. Optimizeaza planificarea capacitatilor pentru a minimiza costurile
- Coordoneaza toate activitatile legate de managementul comenzilor de productie si este responsabil de managementul comenzilor de productie care au depasit termenul. Urmareste eficienta comenzilor de lucru
- Participa la actiunile de reducere a costurilor, crestere a profitabilitatii, a eficientei si reducerii defectelor, reducerii timpului de productie impreuna cu celelalte departamente in cadrul activitatilor de imbunatatire continua
- Analizeaza problemele legate de indicatorii sai specifici de performanta, implementeaza planuri de actiune pentru imbunattairea rezultatelor in aria de control al productiei, revizuieste periodic evolutia fata de tinte si eficacitatea actiunilor
- Responsabil de dezvoltarea si instruirea personalului din subordine, conduce evaluari de performanta, oferind recunoastere si indrumare membrilor echipei in concordanta cu politicile si procedurile Flextronics
- Are impact asupra rezultatelor operatiunilor pe termen mediu. Poate avea responsabilitati legate de profit si pierderi pentru productia in curs, eficienta comenzilor de productie
-Contribuie la luarea deciziilor printr-o cooperare strinsa cu magazia, productia, ingineria si departamentele de imbunatatire a productiei (lean)
- Demonstreaza experienta in dezvoltarea performantelor, instruire si indrumare, consiliere, si dezvoltare organizationala. Ii determina pe ceilalti sa adopte comportamente adecvate care sprijina valorile Flextronics

CERINTE

- Studii universitare intr-un domeniu inrudit sau experienta echivalenta si instruire
- Minim 3 ani experienta in controlul productiei, inclusiv supervizare si abilitati de control al materialelor
- Demonstreaza abilitati avansate de management tehnic si al resurselor umane
- Demonstreaza cunostinte la nivel de expert legate de functiune si o intelegere riguroasa a operatiunilor Flextronics
- Pot fi necesare abilitati de operare calculator, software de birou de tip procesor de texte, tabele, prezentare
- Trebuie sa cunoasca bine practicile din companie, sa aiba abilitati interpersonale si de organizare
- Abilitatea de a defini problemele, de a colecta date, analiza si concluzii
- Capacitate foarte buna de a lucra in echipa
- Cunoasterea limbii Engleze la nivel mediu atat scris cat si vorbit

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial atractiv;
- Transport asigurat;
- Bonusuri in functie de performante;
- Mediu de lucru multinational in industria high-tech;
- Oportunitati de cariera;
- Dezvoltare personala si formare profesionala.

DESCRIEREA FIRMEI

Solectron Romania is a member of Flextronics Group.

Flextronics – Where people make the difference.

Flextronics is a leading Electronics Manufacturing Services (EMS) provider focused on delivering complete design, engineering and manufacturing services to automotive, computing, consumer digital, industrial, infrastructure, medical and mobile industry.

Flextronics helps customers design, build, ship, and service electronics products through a network of facilities in 35 countries on five continents.

Flextronics offers excellent opportunities for professional growth, a competitive compensation package, and a highly collaborative work environment as well as international exposure. Our global footprint – spanning from Asia to Europe and the Americas – allows our employees to work and interact with more than 100,000 colleagues from diverse cultural backgrounds. Our global scale and expertise covers multiple market segments and provides employees with boundless opportunities to work anywhere in the world – ensuring that they never run out of challenges.

Join the company that is reshaping the industry’s global manufacturing strategy!

Join Our Global Company Today!