Manager de Produs - zona de Vest

TRENKWALDER

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Colaborarea cu Directorul Comercial pentru atingerea obiectivelor de vanzare de indeplinit in scopul de a spori oportunitatile de business
- Dezvoltarea si cresterea vanzarii Produselor Comercializate
- Asigurarea realizarii directivelor si planurilor in termenii prevazuti
- Cunoasterea pietei si analizarea tendintelor, evaluarea produselor concurentei, interpretand situatia economica generala si formuland sugestii pertinente
- Sa raspunda in cazul neindeplinirii obiectivelor si indepartarea de obiectivele date
- Cautarea de noi oportunitati/canale de distributie ale produselor
- Sa planifice si sa gestioneze bugetul si prognoza de vanzare a produselor comercializate
- Sa garanteze un serviciu suport clienti adecvat acordand atentie deosebita serviciului post vanzare

Sarcini si indatoriri:
- Sa colaboreze cu Managerii Zonali
- Sa defineasca si sa dezvalui retelei de vanzare obiective omogene, linii de indrumare, valori si stiluri de abordare a pietei, definite cu Directorul Comercial
- Sa propuna Departamentului Comercial obiectivele zonale (in termeni de profit si cantitate de produse) si sa controleze rezultatele
- Sa sustina in mod adecvat vanzarile, participand direct, cand este necesar, la cele mai importante tratative de vanzare
- Sa extinda portofoliul de clienti si sa fidelizeze clientii existenti
- Sa elaboreze si sa supuna pentru aprobare de catre Directorul Comercial nivelele de reduceri si eventuale strategii promotionale
- Sa relationeze periodic cu superiorul direct in legatura cu activitatea sectorului de responsabilitate
- Sa stabileasca si sa aplice imbunatatiri
- Sa verifice saptamanal masinile de pe stoc
- Sa propuna actiuni potrivite, demouri, promotii in acord si cu aprobarea Directorului Comercial
- Sa sustina reteaua de vanzari propunand training adecvat pentru a mari cunoasterea si competenta produsului
- Disponibilitate la frecvente calatorii in Romania
- Disponibilitate la calatorii frecvente in Italia pentru a intalni furnizorii produselor comercializate (la indicatiile Directorului Comercial)
- Sa verifice ca firma ofera cel mai bun serviciu de asistenta tehnica pentru produs
- Sa verifice corecta disponibilitate de piese de schimb specifice produselor vandute

CERINTE

- Studii superioare (AVANTAJ studii in domeniul agronomic sau al masinilor agricole)
- Cursuri de formare – AVANTAJ
- Cunostinte PC – Pachet Office
- Permis de conducere – categoria B
- Experienta pe un post similar – 1 - 3 ani
- Experienta in vanzari pe domeniul agricol/utilaje agricole – 4 - 5 ani)
- Limba engleza – nivel mediu
- Limba italiana – nivel mediu (AVANTAJ)

BENEFICII OFERITE

Salariu atractiv + bonuri de masa
Comision anual
Card de credit pentru cheltuieli de masa si cazare
Masina de servici
Telefon de servici

Trenkwalder este o companie specializata in servicii de resurse umane. Serviciile noastre: recrutare, angajare temporara, cercetari de piata, salarizare si administrare de personal,training, teambuilding.

Trenkwalder este una dintre cele mai mari companii de recrutare, selecţie şi plasare de personal din România, având 9 filiale în Sibiu, Bucureşti, Piteşti, Oradea, Timişoara, Cluj, Iaşi, Arad, Braşov cu 99 de consultanţi şi venituri consolidate de 22 de milioane de euro în 2011 (Trenkwalder şi Trenkwalder Services). Trenkwalder este membră a Asociaţiei Române a Agenţilor de Muncă Temporară (ARAMT).