Inginer vanzari

APT RESOURCES & SERVICES

Job expirat

RESPONSABILITATI

Sarcini :
-coordonarea activitatii de vanzari pentru echipamentele Hoval in teritoriul repartizat;
-promovarea produselor firmei Hoval;
-crearea, dezvoltarea si mentinerea retelei de parteneri pentru produsele Hoval in
teritoriul repartizat;
-promovarea produselor catre firme de proiectare,case de arhitectura etc.;
-identificarea potentialului de a deveni partenere ale societatii Hoval RO;
-scolarizarea firmelor partenere privind produsele Hoval si aplicatiile pentru acestea;
-identificarea tuturor firmelor de instalatii sau potentiali utilizatori pentru echipamentele
Hoval in teritoriul repartizat;
-acordarea de asistenta tehnica si comerciala legata de echipamentele Hoval;
-elaborarea si intocmirea de oferte;
-intocmirea de rapoarte de deplasare;
-intocmirea de rapoarte de activitate lunare/trimestriale/semestriale/anuale;
-studii,analize si concluzii privind piata concurentiala, respectiv modul de abordare a
pietei de profil de catre firmele concurente;
-abordarea tuturor modalitatilor de promovare considerate eficiente(convorbiri
telefonice,deplasari);
-dezvolta si pastreaza contactul cu firma producatoare prin intermediul sefilor ierarhici;
-informeaza superiorul ierarhic cu privire la toate aspectele din activitatea curenta;
-tine evidenta contractelor incheiate si informeaza asupra derularii lor;
-sprijina departamentul de contabilitate in vederea efectuarii platilor la timp si in
totalitate;
-respecta cadrul legal privind comertul cu amanuntul si en gros(modul de intocmire a
avizelor de expeditie ,a facturilor etc.);
-participa la /organizeaza manifestari expozitionale,seminarii,evenimente;
-participa la scolarizari organizate de societatea Hoval RO ;
-informeaza departamentul tehnic referitor la contractele care presupun realizarea
lucrarilor de punere in functiune, service si mentenanta;
-respecta normele de protectia muncii generale si specifice activitatii desfasurate;
-respecta programul de lucru;
-are o tinuta adecvata;
-utilizeaza si pastreaza in bune conditii marfurile si obiectele de inventar puse la
dispozitie de catre societate pentru buna desfasurare a activitatii. Utilizarea acestora se
face strict in interesul realizarii sarcinilor de serviciu;
-pastreaza confidentialitatea asupra informatiilor primite in cadrul societatii

Competente:
-are dreptul sa elaboreze si sa semneze oferte pe baza listelor de preturi si a datelor
tehnice valabile;
-este in masura sa negocieze in baza discount-urilor discutate cu factorii superiori;in
functie de stadiul negocierilor are obligatia sa apeleze la sprijinul factorilor ierarhici
superiori;
-este in masura sa semneze contractele cadru stabilite de catre conducerea societatii.
Responsabilitati:
-este responsabil de buna relatie cu partenerii Hoval;
-este responsabil de desfasurarea contractelor si de buna functionare a acestora;
-este interzisa implicarea societatii inafara imputernicirilor acordate!!!(nu are voie sa
implice societatea d.p.d.v juridic in nici un fel in afara cadrului de competente acordate) ;
-pastreaza confidentialitatea asupra modului de realizare a structurii de preturi de catalog
pentru produsele Hoval si asupra informatiilor tehnice de detaliu(care se constituie in
patente Hoval);
-pastreaza in buna stare si utilizeaza numai in interesul serviciului bunurile incredintate
spre utilizare(calculator,auto etc.).

Relatii:
-este subordonat directorului general;comunica si colaboreaza cu directorul general
direct sau prin intermediul asistentei directorului;
-relatii de colaborare cu angajatii din celelalte departamente.

Dotari:
-postul are la dispozitie un birou,un computer,un telefon fix,un telefon mobil(plafon
convorbiri conf.decizie interna),un autoturism;
-de asemenea,are acces la aparatele de fax si la imprimantele pentru folosinta in comun

CERINTE

Studii: studii superioare tehnice in domeniu;

Experienta: in domeniu;

Cunostinte: cunoasterea unei limbi straine(engleza sau germana);
cunoasterea si familiarizarea cu produsele firmei Hoval .

Compania noastra imbina experienta, expertiza, managementul activ si cultura creativa. Asiguram clientilor nostri know-how-ul si cunoasterea pietei din Romania pentru a ajuta dezvoltarea unui proiect de succes. Forta companiei APT Resources & Services consta in insasi echipa si in devotamentul ei pentru a oferi de fiecare data cele mai bune performante. Domeniile noastre de specialitate se incadreaza in servicii profesionale de resurse umane, incluzand recrutare & selectie de personal si consiliere in cariera.