Import-Export Analyst

Solectron Romania (FLEXTRONICS)

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Urmarirea primirii facturilor de import de la furnizori – in conformitate cu regulile ghidului de transport si cerintele vamale;
- Urmarirea transporturilor si importurilor, precum si anuntarea persoanelor implicate despre sosirea lor;
- Obtinerea facturilor de transport si a altor documente legate de import privind importurile directe;
- Avizarea responsabililor de proiect si a departamentului de materiale despre sosirea transporturilor directe;
- Urmarirea completarii raportului cu date referitoare la importurile efectuate lunar;
- Urmarirea si monitorizarea operatiunilor de import din punct de vedere al acuratetii;
- Urmarirea activitatii de import compliance conform legislatiei nationale, EU si USA.

CERINTE

Studii & Experienta:
- Diploma de studii superioare sau liceu
- Experienta in domeniu – constituie avantaj

Abilitati & Aptitudini:
- Cunostinte in domeniul transportului si a Regulamentului Vamal, Incoterms, precum si a legislatiei specifice;
- Cunostinte avansate de limba engleza ( vorbit / scris);
- Cunostinte operare PC (Microsoft Word, Excel, Access);
- BAAN2000 - constituie avantaj;
- Abilitati de comunicare, organizare, spirit de echipa si capacitate de luare a deciziei.

BENEFICII OFERITE

- Formare profesionala in mediu de lucru high-tech prin e-learning, training-uri specifice;
- Dezvoltare personala;
- Oportunitati de cariera;
- Pachet salarial atractiv si bonusuri in functie de performante;
- Alte beneficii si compensatii (transport gratuit, tichete de masa, conditii preferentiale de acordare de credite pentru anumite banci etc.).

DESCRIEREA FIRMEI

Solectron Romania este membra a grupului Flextronics.

Flextronics ocupa o pozitie de lider in cadrul furnizorilor de servicii pentru industria de aparatura electronica, oferind sprijin clientilor in proiectarea, realizarea, livrarea si asigurarea garantiei pentru o gama larga de produse .

Compania Flextronics activeaza in 35 de tari, pe 4 continente, in domeniile: telecomunicatii, medical, automotive, IT.