Hardware Design Engineer

SOLECTRON ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Defineste, creeaza, dezvolta si verifica proiecte, conlucrand cu ceilalti membrii ai echipei
- Cauta si analizeaza specificatiile, instrumentele si componentele necesare realizarii proiectului
- Pregateste cu ceilalti membrii ai echipei si cu beneficiarul (daca e cazul) proiectului planificarea etapelor de realizare
- Pregateste schemele, desenele si circuitul imprimat al produsului
- Analizeaza rezultate testarilor si a rapoartelor pentru a determina daca produsul indeplineste cerintele functionale conform specificatiilor
- Acreditarea furnizorului sau a producatorului de componente pentru obtinerea celei mai avantajoase optiuni
- Pregateste rapoarte si documentatii referitoare la proiectarea SW/HW
- Comunicare cu clientul pe teme tehnice

CERINTE

- Absolvent facultate (electronica, calculatoare, automatizari sau echivalent)
- 2 ani experienta in proiectarea echipamentelor si dispozitivelor electronice
- Experienta in utilizarea: Mentor Graphics sau CAD/Cadence
- Experienta in dezvoltarea de produse/sisteme pe baza specificatiilor
- Abilitati tehnice si deprinderi practice de proiectare HW sau PCB
- Cunostinte temeinice despre sisteme de calcul, arhitectura si operare
- Cunostinte in arhitectura si proiectarea sistemelor
- Cunostinte despre procesele de realizare a PCBA (placi electronice)
- Cunostinte despre echipamente de masura si testare
- Cunostinte foarte bune de limba engleza vorbit/scris/citit
- Cunostinte in radiofrecventa, comunicatii optice - avantaj
- Cunostinte despre standarde si proceduri de calificare a produselor (EMC/ESD, Safety) - avantaj

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial atractiv
- Transport gratuit
- Bonusuri in functie de performante
- Mediu de lucru multinational in industria high-tech
- Oportunitati de cariera
- Dezvoltare personala si formare profesionala

Corporatia Solectron este lider mondial in productia de echipamente electronice, oferind celor mai puternice companii din lume o gama completa de servicii integrate de supply chain si de productie. Solectron Romania inseamna munca dedicata si motivata a peste 3000 de angajati, care prin activitatea lor zilnica creeaza mediul de lucru specific Solectron si aduc valoare domeniului electronicii.