Electrical Technician

Solectron Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivul principal al postului:
Executarea operatiunilor legate de instalarea, dezinstalerea, intretinerea instalatiilor electrice de MT si JT, automatizari si protectii.

Principalele responsabilitati:
- Executa toate lucrarile electrice pentru care este autorizat; nu va efectua interventii peste nivelul de autorizare la nici una din instalatiile aflate in exploatarea Departamentului Facility;
- Este responsabil sa ceara incetarea lucrului la orice post din cadrul liniilor de productie in cazul in care sesizeaza aparitia unui pericol iminent;
- Executa lucrari de reparare, intretinere, instalare, instalatiilor electrice de MT si JT, automatizari si protectii;
- Efectueaza verificari periodice ale instalatiilor pe care le gestioneaza, lucrari de intretinere si interventie pentru care a fost instruit la fiecare tip de instalatie in parte;
- Verifica zilnic toate instalatiile pe care le gestioneaza Departamentul Facility si este direct raspunzator de instalatiile de racire si anexele aferente lor;
- Supravegheaza buna functionare a instalatiilor exploatate de departamentul Facility si efectueaza ajustarile necesare ale parametrilor de fuctionare pentru mentinerea in limitele prescrise ale marimilor de stare controlate;
- Recupereaza si refoloseste, pe cat posibil, materialele de conectica utilizate la instalarea utilajelor de productie (prize/fise, cabluri, cuple/stuturi, furtune etc.) si contribuie la stocarea lor in ordine;
- Asigura colectarea si depozitarea selectiva a deseurilor periculoase si nepericuloase rezultate din activitatea sa, in concordanta cu cerintele procedurilor interne.

CERINTE

Studii:
- Liceu/Scoala profesionala de specialitate(Electrotehnica, Electroenergetica, Electromecanica).

Experienta:
- Experienta relevanta in lucrari in cadrul instalatiilor electrice de JT, automatizari si protectii;
- Autorizare interna / Electrician autorizat CONEL gr.II.

Abilitati/Aptitudini:
- Seriozitate, simtul responsabilitatii, spirit de echipa;
- Apt pentru lucrari in conditii de stress (lucru sub tensiune si lucru la inaltime);
- Abordare pozitiva a sarcinilor de lucru, orientare spre obtinerea rezultatelor;
- Gestionarea eficienta a timpului, abilitatea de a derula simultan mai multe proiecte;
- Gandire critica, bune abilitati de rezolvare a problemelor;
- Capacitatea de a lucra independent;
- Flexibilitate;
- Dorinta de invatare si dezvoltare profesionala.

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial atractiv
- transport gratuit
- bonusuri in functie de performante
- mediu de lucru multinational in industria high-tech
- oportunitati de cariera
- dezvoltare personala si formare profesionala

DESCRIEREA FIRMEI

Solectron Romania is a member of Flextronics Group.

Flextronics – Where people make the difference.

Flextronics is a leading Electronics Manufacturing Services (EMS) provider focused on delivering complete design, engineering and manufacturing services to automotive, computing, consumer digital, industrial, infrastructure, medical and mobile industry.

Flextronics helps customers design, build, ship, and service electronics products through a network of facilities in 35 countries on five continents.

Flextronics offers excellent opportunities for professional growth, a competitive compensation package, and a highly collaborative work environment as well as international exposure. Our global footprint – spanning from Asia to Europe and the Americas – allows our employees to work and interact with more than 100,000 colleagues from diverse cultural backgrounds. Our global scale and expertise covers multiple market segments and provides employees with boundless opportunities to work anywhere in the world – ensuring that they never run out of challenges.

Join the company that is reshaping the industry’s global manufacturing strategy!

Join Our Global Company Today!