Economist CFPP

BRCT Timisoara

Job expirat

RESPONSABILITATI

Biroul Regional pentru Cooperare Transfrontalieră Timişoara scoate la concurs în cadrul Departamentului Financiar, Contabil și Administrativ postul de Economist CFPP (perioadă determinată 13 luni - posibilitate de prelungire).

Concursul se va desfăşura în data de 10.10.2011 începând cu ora 10.00 la sediul BRCT Timişoara şi va avea patru secţiuni:

• Probă scrisă din bibliografia de concurs;
• Probă scrisă de limba engleză;
• Probă practică de operare pe calculator;
• Interviu – cu membrii comisiei de concurs.

Termenul limită pentru depunerea dosarelor de concurs: 06.10.2011, ora 16.00, la sediul BRCT Timişoara, str. Proclamaţia de la Timişoara nr. 5.

Economistul CFPP îndeplinește următoarele atribuții:

• exercită controlul financiar preventiv propriu asupra tuturor documentelor din cadrul operaţiunilor care afectează patrimoniul BRCT Timişoara și asupra avizelor de plata aferente cererilor de rambursare/cererilor de avans ale beneficiarilor de fonduri din cadrul Programului IPA de Cooperare Transfrontalieră România - Republica Serbia, conform reglementărilor legale în vigoare și procedurilor interne;
• urmărește, prin natura postului, modul de realizare al bugetului de venituri și cheltuieli al biroului şi raportează lunar sau la solicitarea directorului economic stadiul realizării acestuia;
• sesizează directorul economic asupra riscului depăşirii liniilor bugetare din bugetul aprobat şi propune măsuri de rezolvare a situațiilor apărute;
• elaborează şi actualizează procedura de control financiar preventiv propriu, atât pentru activitatea proprie a biroului cât şi pentru activităţile ce implică gestionarea Programului IPA de Cooperare Transfrontalieră România - Republica Serbia;
• participa la întocmirea proiectului anual al bugetului de venituri și cheltuieli al BRCT Timisoara;
• realizează activităţi şi îndeplineşte atribuţii specifice Departamentului Financiar, Contabil și Administrativ, în conformitate cu legislaţia în vigoare, cu normele de lucru prevăzute în cadrul Programului IPA de Cooperare Transfrontalieră România - Republica Serbia şi cu procedurile corespunzătoare.

Profilul candidatului:

• Capacitate foarte bună de analiză şi sinteză a datelor şi informaţiilor şi atenţie la detalii;
• Capacitate foarte bună de comunicare şi relaţionare;
• Capacitatea de a lucra sub presiune şi cu termene limită;
• Capacitate de organizare si spirit de ordine;
• Capacitate de a lucra în echipă, de a colabora, respectând normele de conduită în timpul serviciului;
• Preocuparea pentru perfecţionare profesională continuă şi disponibilitate pentru desfăşurarea de activităţi în program prelungit, cu respectarea Codului Muncii.

CERINTE

• Studii superioare absolvite cu diplomă de licenţă în domeniul economic;
• Vechime în muncă în domeniul financiar - contabil de minim 5 ani;
• Cunoştinţe foarte bune de limba engleză;
• Cunoştinţe foarte bune de operare pe calculator (MS Office);
• Cunoştințe foarte bune privind legislaţia română în domeniu.

Documente necesare întocmirii dosarului de participare:

• Copii ale diplomelor de studii;
• Curriculum vitae în format european (semnat şi datat);
• Scrisoare de intenţie (semnată şi datată);
• Cazier judiciar sau declaraţie pe proprie răspundere care să ateste că aplicantul nu deţine cazier judiciar;
• Adeverinţă medicală – tip, pentru angajare;
• Copie după cartea de identitate;
• Formular de înscriere (la solicitarea dvs. se poate transmite prin e-mail, sau se completează în momentul depunerii dosarului la sediul BRCT Timişoara).

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea dezvoltării unei cariere în domeniul gestionării implementării fondurilor europene.

Aplicaţiile on-line nu sunt eligibile. Vor fi acceptaţi doar candidaţii care depun toate documentele solicitate la sediul BRCT Timişoara.

Postul scos la concurs este de tip contractual pe durată determinată de 13 luni, cu posibilitatea de prelungire.

Pentru mai multe detalii vă recomandăm să consultaţi Fişa aplicantului disponibilă pe site-ul www.brct-timisoara.ro secţiunea Oportunităţi de angajare.

Biroul Regional pentru Cooperare Transfrontalieră Timişoara este organism neguvernamental, nonprofit, cu personalitate juridică, care funcţionează în domeniul dezvoltării regionale şi al cooperării transfrontaliere. BRCT Timişoara asigură sprijinul administrativ, tehnic şi logistic corespunzător derulării proiectelor din cadrul Programului IPA de Cooperare Transfrontalieră România - Republica Serbia.

BRCT Timişoara
Str. Proclamaţia de la Timişoara nr. 5, et. 1, 300054
Tel: 0356-426360
Fax: 0356-426361
www.brct-timisoara.ro
www.romania-serbia.ro