ECONOMIST

Camera de Comert, Industrie si Agricultura

Job expirat

RESPONSABILITATI

Tine evidenta decontarilor cu clientii pentru lucrarile executate si serviciile prestate pentru care s-au intocmit facturi, in baza extraselor de cont in lei si valuta;Tine contabilitatea analitica pe fiecare client in parte, pe categorii si pe fiecare persoana juridica sau fizica ;Intocmeste ordinele de compensare intre clienti si furnizori;Urmareste situatia cotizatilor pe fiecare membru al CCIAT;Urmareste daca la baza facturilor eliberate exista contracte incheiate cu clientii; Urmareste intocmirea devizelor pentru actiunile desfasurate de directii;Urmareste respectarea termenelor de incasare ale clientilor si intocmeste facturi de penalitati in cazul intarzierilor la plataIntocmirea facturilor se face in baza serviciilor operate de angajatii CCIAT pe baza listei de tarife aprobate de Colegiul de ConducereDepune la Consilierul Juridic documentatia necesara pentru actionarea in judecata a clientilor neincasati;Tine evidenta debitorilor care au fost scosi din evidenta ca insolvabili sau disparuti, care trebuie urmariti in continuare pana la reactivare sau inplinirea termenului de prescriptie.Lunar, listeaza listele de clienti neincasati pe directii si le inmaneaza conducatorilor de directii pentru a se lua masuri de incasare a lor;Sesizeaza ,in scris, seful de birou de existenta clientilor neincasati cu o vechime mai mare de 3 luni;Intocmeste rapoartele interimare si finale pentru proiectele cu finantare externa in care figureaza ca participant in echipa de proiect;

CERINTE

·Conditii:a) de baza - studii economice superioare- vechime in contabilitate de minim 3 anib) suplimentare:- cunoasterea unei limbi straine de circulatie international- cunostinte in utilizarea calculatorului – experienta in utilizarea unei aplicatii de contabilitate, aplicatiile MS Office, navigare InternetDoar candidatii selectati vor fi contactati.Contractul de munca va fi incheiat pe perioada determinata - 6 luni, cu posibilitate de prelungire.Informatii suplimentare precum si tematica si bibliografia se va afla pe site-ul www.cciat.ro, incepand cu data de 29 Septembrie 2008Anuntul este valabil pana in 5 OCTOMBRIE 2008 ora 14.00

DESCRIEREA FIRMEI

www.cciat.ro