Director Economic

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Administreaza finantele companiei;
- Organizeaza si conduce evidenta financiara si contabila a firmei, asigurand inregistrarea cronologica si sistematica, prelucrarea si pastrarea informatiilor cu privire la situatia patrimoniala si rezultatele obtinute;
- Asigura controlul operatiunilor patrimoniale efecutate, al procedeelor de prelucrare utilizate precum si exactitatea datelor contabile furnizate;
- Organizeaza inventarierea generala a patrimoniului, evalueaza si urmareste reflectarea elementelor patrimoniale in bilantul contabil potrivit normelor stabilite de Ministerul Finantelor;
- Intocmeste si verifica situatia principalilor indicatori economico-financiari lunari, bilanturilor trimestriale si anuale si coordoneaza intocmirea raportului explicativ la acestea;
- Consiliaza top managementul cu privire la resursele financiare si la costurile operatiunilor, face recomandari pentru imbunatatirea controlului costurilor, managementul proprietatilor, credit si colectare, reducerea taxelor;
- Comunica si tine legatura cu autoritatile de audit, control si taxe;
- Redacteaza directive pentru managerii de departamente referitoare la politica financiara a companiei;
- Participa la crearea si gestionarea, precum si negocierea bugetelor si a planificarii financiare;
- Conduce, administreaza, supervizeaza, evalueaza si motiveaza angajatii din subordine.

CERINTE

- Absolvent de studii superioare de specialitate;
- Experienta relevanta intr-o pozitie similara;
- Cunostinte excelente de specialitate, inclusiv cunoasterea foarte buna a legislatiei fiscale in vigoare;
- Bune cunostinte de operare pe calculator - programe pe interfata ERP reprezinta un avantaj;
- Cunostinte de limba engleza sau italiana reprezinta un avantaj;
- Bun manager, organizat, bun coordonator de echipa, cu o gandire analitica;
- Persoana de incredere, foarte responsabila si proactiva, capabila sa respecte termenele;
- Disponibilitate la program prelungit;
- Posesor al permisului de conducere categoria ¿B¿.

BENEFICII OFERITE

- Posibilitatea dezvoltarii in cadrul unei companii multinationale, alaturi de o echipa de profesionisti;
- Pachet salarial motivant.