Analist TVA (VAT Analyst)

Solectron Romania SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Identificarea si analiza achizitiilor si livrarilor companiei din punctul de vedere al tratamentului de TVA;
- Identificarea, analiza si corectarea fluxului de informatii si documente justificative de TVA, cat si a cazurilor de neaplicare corecta a dispozitiilor legale cu privire la TVA;
- Verificarea corectitudinii si a elaborarii in timp a documentelor necesare scutirilor de TVA pentru achizitii si livrari;
- Centralizarea documentelor de achizitii/livrari in vederea intocmirii jurnalelor de cumparari si vanzari
- Prelucrarea datelor pentru intocmirea decontului de TVA si a declaratiei recapitulative;
- Colaborarea cu departamentele abilitate pentru asigurarea de documente de achizitii corecte si complete, cat si pentru corectarea celor neadecvate;
- Informarea si colaborarea cu furnizorii si clientii in legatura cu transmiterea si verificarea codurilor de TVA;
- Colectarea, stocarea si arhivarea fizica si/sau electronica a documentelor de livrari/achizitii, precum si a documentelor de transport aferente acestora.

CERINTE

- Studii superioare cu profil economic;
- Minim 3 ani experienta in domeniul financiar-contabil si fiscal;
- Cunostinte solide de legislatie fiscala, in special TVA;
- Cuno¿tinte bune de utilizare MS OFFICE, Internet, baze de date;
- Bune abilit¿¿i de comunicare în limba engleza (vorbit / scris / citit);
- Bine organizat si orientat catre indeplinirea obiectivelor si respectarea termenelor limita;
- Cunoasterea sistemului BAAN constituie un avantaj;
- Dinamism, flexibilitate, bune abilitati de a lucra in echipa.

BENEFICII OFERITE

- Formare profesionala in mediu de lucru high-tech prin e-learning, training-uri specifice;
- Dezvoltare personala;
- Oportunitati de cariera;
- Pachet salarial atractiv si bonusuri in functie de performante;
- Alte beneficii si compensatii (transport gratuit, tichete de masa, conditii preferentiale de acordare de credite pentru anumite banci etc.).

Corporatia Solectron este lider mondial în produc¿ia de echipamente electronice, oferind celor mai puternice companii din lume o gam¿ complet¿ de servicii integrate de supply chain ¿i de produc¿ie. Solectron Romania înseamn¿ munca dedicat¿ ¿i motivat¿ a peste 3500 de angaja¿i, care prin activitatea lor zilnic¿ creeaz¿ mediul de lucru specific Solectron ¿i aduc valoare domeniului electronicii.