Administrator Operatiuni Mijloace de Plata

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Asigura remiterea electronica a instrumentelor de debit (sistem PAID);
-Verifica corectitudinea datelor din instructiunea de plata cu imaginea instrumentelor de debit transmise prin PAID de bancile comerciale;
-Asigura completarea anexei aferente restituirii in front-office a instrumentelor de debit ce nu pot fi procesate prin trunchiere;
-Asigura completarea anexelor aferente refuzurilor receptionate de la bancile comerciale;
-Asigura introducerea corecta si completa in sistemul informatic a instrumentelor de plata (OPH,OPHT,OPMV,OPHTMV, etc);
-Asigura plata instrumentelor de debit;
-Verifica specimenul de semnatura aferent instrumentelor de debit sosite la plata;
-Stabileste motivele de refuz la plata instrumentelor de debit sosite la plata si asigura preluarea corecta a acestora in aplicatia informatica;
-Asigura introducerea corecta in aplicatia informatica a motivelor de refuz la plata instrumentelor de debit;
-Are responsabilitatea cunoasterii documentelor normative aplicabile operatiunilor cu instrumente de plata in lei si aplicarii corespunzatoare in activitatea zilnica;
-Verifica modul de completare a documentelor de plata emise de clienti
-Asigura prelucrarea Ordinelor de Plata Emise de clientii din perimetrul Asigura prelucrarea Ordinelor de Plata Primite de clientii din perimetrul CRSC (incasari valutare) prin :
-Asigura remiterea CEC-urilor bancare in devize
-Controleaza recapitulativul operatiunilor zilnice (jurnalul zilnic)

CERINTE

-Studii medii sau superioare
-Cunoastere produse, norme si proceduri asociate
-Cunoastere sisteme si aplicatii informatice specifice
-Cunoasterea legislatiei in vigoare in domeniul bancar
-Operare calculator
-Operare numerar

Profilul candidatului:

-Cunoasterea limbii engleze
-Orientare spre client
-Orientare spre rezultate
-Atentie la detalii
-Cooperare
-Abilitati de vanzare si persuasiune

BENEFICII OFERITE

- oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist
Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul aplicatiilor fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.