Junior Sysadmin (system administrator)

InsideMedia SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- monitorizarea infrastructurii Linux/Windows folosind instrumentele de monitorizare interne
- monitorizarea securitatii la nivelul conturilor clientilor prin intermediul instrumentelor specializate si colaborarea cu acestia pentru remedierea lor
- monitorizarea sistemelor de backup si a integritatii datelor din aceste sisteme
- acordarea de asistenta tehnica clientilor (level 1), prin email, sistemul helpdesk sau telefonic

CERINTE

- experienta minima 1 an pe un post similar
- studii universitare (in curs sau finalizate)
- atentie pentru detalii, caracter perfectionist
- capacitatea de a gestiona si rezolva taskuri multiple
- cunostinte avansate in utilizarea sistemelor de operare bazate pe Redhat (in special CentOS si CloudLinux). Windows Server (2008/2012) reprezinta un plus
- abilitati de comunicare/relationare foarte bune in limbile romana si engleza (scris si vorbit). Alte limbi straine reprezinta un plus.
- cunostinte medii shell scripting (BASH). Perl/Powershell reprezinta un plus.
- cunostinte generale TCP/IP, DNS, Apache/IIS, MySQL/PostgreSQL/MSSQL, mail servers, FTP, firewalls
- cunostinte solide cPanel (WebSitePanel/Plesk/SolusVM reprezinta un plus)
- intelegerea tehnologiilor folosite de clientii companiei - PHP, Perl, Python, Ruby, Java, .NET, MySQL/PostgreSQL/MSSQL - reprezinta un plus
- cunostinte medii tehnologii de virtualizare - KVM, OpenVZ, Hyper-V

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial atractiv, corelat cu experienta si cunostintele candidatului
- un mediu de lucru placut si accesul la tehnologii de ultima generatie

Cu peste 11 ani de experienta, InsideMedia SRL este specializata in servicii de web hosting prin intermediul platformei HostX.ro. Sintem unul dintre principalii furnizori de servicii web hosting si inregistrare domenii din Romania , gazduind in acest moment peste 15.000 de domenii.