Dispecer transport

SC BEDA IMPEX SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Sa cunoasca si sa respecte prevederile legale cu privire la circulatia pe drumurile publice, in trafic intern si international de marfuri;
• Sa planifice, sa organizeaze si sa controleze activitatile legate de transport;
• Sa intocmeasca toate documentele si sa obtina toate actele necesare pentru circulatia legala pe drumurile publice a autovehicolelor de transport marfa in trafic intern si international (autorizatii de transport, administrare taxe de drum); Sa se asigure ca inainte de plecarea in cursa a soferilor, acestia au la bord toate documentele necesare tranzitarii tuturor tarilor catre destinatia finala, in mod special autorizatii de drum, de tranzit sau de destinatie, dispozitivele necesare pentru plata taxelor de drum (tolls, maut, etc.) si fonduri suficiente pentru plata acestora in cazul platii anticipate.
• Sa coordoneze si sa supravegheze activitatea conducatorilor auto;
• Sa comunice soferilor rutele pe care sunt autorizati sa circule in executarea comenzii de transport si parcarile pe care acestia le pot utiliza;
• Sa programeze si sa optimizeze rutele astfel incat sa obtina un parcurs in gol cat mai mic;
• Sa preia cererile de oferta si sa preia comenzile de transport din partea clientilor;
• Sa administreze si sa confirme executarea comenzilor de transport si sa tina evidenta acestora in registrele companiei, in format electronic;
• Sa organizeze transporturile in cele mai bune conditii, cu respectarea calitatii si termenelor cerute de standardele firmei;
• Sa verifice in avans, inainte de transmiterea comenzii de transport catre sofer, conditiile necesare efectuarii cursei in deplina legalitate;
• Sa optimizeze costurile legate de transport;
• Sa prognozeze cheltuielile aferente fiecarei curse astfel incat sa se asigure fondurile necesare executiei transportului in bune conditii si fara intreruperi;
• Sa intocmeasca rapoartele de activitate pe fiecare masina/comanda de transport in parte;
• Sa respecte pe deplin legislația în vigoare, cu o atenție deosebită pentru timpul de lucru si de odihna reglementat prin lege atat in Romania cat si in tarile in care circula soferii pe care-i coordoneaza.
• Sa protejeze interesele angajatorului său acționând cu bună-credință.

CERINTE

- experienta in transport international de marfuri;
- atitudine pro-activa si orientata catre rezultat;
- capacitatea de a coordona un numar de 32 de soferi;
- meticulos, atent la detalii, bun cunoscator al geografiei Europei;
- obligatoriu cunoscator al limbii engleze la nivel conversational;
- buna capacitate de comunicare.

BEDA IMPEX SRL comercializeaza o gama larga de anvelope si camere auto, piese si accesorii auto pentru autoturisme, autocamioane si semiremorci. (autohtone si import, tractoare si masini agricole, S1500, S1800, TAF si IFRON).

Structura companiei:
- MAGAZIN comercializare de piese si accesorii auto;
- SERVICE anvelope;
- SERVICE multimarca pentru autoturisme si autocamioane;
- TRANSPORT de marfa intern specializat, transport de marfa international;
Astazi operam intr-un complex modern, dotat cu cele mai performante echipamente de diagnosticare si reparatie oferind o gama completa de produse si servicii de calitate certificate ISO.

Avem o echipa de profesionisti si suntem plini de entuziasm iar flexibilitatea si diversificarea produselor si serviciilor noastre, permite adaptarea continua la schimbarile si cererile pietei din Romania.