Au Pair in Anglia, SUA, Canada, Franta, Germania, Olanda, Belgia, Danemarca, Suedia

confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Programul Au Pair este un program international de schimb cultural care da posibilitatea tinerilor din Romania sa viziteze o tara straina, sa participe la cursuri pentru invatarea limbii tarii respective si sa castige bani.

Tarile in care tinerii pot participa la acest program sunt: Anglia, S.U.A., Canada, Franta, Germania, Olanda, Belgia, Danemarca, Suedia si pot sta pana la 2 ani.

NOU!!! Romanii care sunt plasati ca Au Pair in Anglia si stau 1 an prin acest program castiga dreptul definitiv si legal de a lucra in Anglia.

CERINTE

Conditii pentru a devenii Au Pair:
- varsta maxima 27 ani (pentru Anglia).
- cunoasterea limbii tarii respective la nivel de conversatie
- sa nu mai fi fost Au Pair in respectiva tara
cazier curat
- experienta in supravegherea copiilor
- constituie avantaj cunoasterea mai multor limbi straine si detinerea unui permis de conducere categoria "B"

Documente necesare pentru dosar:
- Formularul de aplicare ( la sediul agentiei)
- 2 referinte: una din partea unei familii la care ati mai avut grija de copii si una de la un fost profesor sau angajator
- o scrisoare in limba engleza adresata familiei care va va gazdui care sa inceapa cu formularea "Dear Family"
- pasaport valabil inca minim 6 luni de la data aplicarii/inscrierii.
- Se poate aplica si daca nu aveti inca pasaport
- cazier judiciar curat
- o adeverinta de la medicul de familie prin care sa se specifice "apt pentru munca in strainatate"
- 1 poza tip pasaport.
- 3 fotografii infatisandu-va pe dvs. alaturi de copii de care ati avut grija copii

dupa:
- actul de identitate,
- actele de studii (diploma de bacalaureat etc.), - carnetul de munca (daca aveti)
- dovada de la Politie ca nu aveti interdictia de a parasi tara (pentru aceasta va trebui sa ne solicitati sa va eliberam o cerere pe care o veti depune la Evidenta pasapoarte)

Costurile pentru a devenii Au Pair
- Taxa mediere 310€
- Transport pana la familie, aproximativ 125€
- Asigurare medicala 80 RON (800.000 lei vechi).
- Asigurarea medicala pentru Marea Britanie nu este obligatorie, consultarea unui medic in aceasta tara fiind gratuita.
- Familia gazda va inscrie in general tanarul Au Pair pe lista medicului propriu de familie.
- Este recomandat sa aveti insa o asigurare medicala pentru primele 3 luni de sedere.

Procedura recrutarii:
1. Aplicantul ne contacteaza si ne trimite prin e-mail sau prin posta restul actelor mentionate.
2. Aplicantul achita taxa de mediere (la sediul agentiei, prin transfer bancar, etc..).
3. Aplicantului i se gaseste in scurt timp o familie conform cerintelor acestuia (in maxim 1 saptamana de la plata taxei de mediere). De asemenea, aplicantul poate opta pentru o anumita familie prezentata pe site-ul nostru, daca este interesat.
4 .Aplicantul va sustine un interviu telefonic cu viitoarea familie gazda.
5. Agentia noastra va primi de la familie acceptul si toate actele necesare candidatului pentru deplasarea in strainatate.
6. Aplicantului i se va intocmi un dosar personal cu documentele provenite atat din partea lui cat si din partea familiei gazda si nu in ultimul rand documentele din partea agentiei noastre, cu care va face dovada plasamentului in fata autoritatilor din strainatate.
7. Agentia noastra va pregati detaliile calatoriei aplicantului la familia gazda.

BENEFICII OFERITE

- Pentru mai multe detalii ne puteti contacta direct la numarul de telefon 0264-487187.

DESCRIEREA FIRMEI

selectarea si plasarea fortei de munca in strainatate