Specialist SSM (Sibiu)

Job Partner

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pentru ca siguranta oamenilor conteaza, Job Partner recruteaza pentru o companie din industria automotive un Specialist SSM.

Responsabilitati:

urmareste aplicarea in fabrica a reglementarilor legislative privind Securitatea si Sanatatea in Munca si Situatiile de Urgenta;
elaboreaza instructiunile si programul de masuri pentru securitatea muncii;
intocmeste planul de interventie in scopul Prevenirii si Stingerii Incendiilor;
instruieste personalul cu privire la normele si procedurile SSM si SU aplicabile la nivel de unitate;
stabileste impreuna cu echipa manageriala echipamentele de protectie si de munca necesare angajatilor;
efectueaza audituri in vederea respectarii standardelor SSM si SU in fabrica;
cerceteaza, inregistreaza, declara si tine evidenta accidentelor de munca si a bolilor profesionale;
intocmeste documentatia in vederea obtinerii avizelor, acordurilor si autorizatiilor de SSM si SU;
participa la controalele efectuate de catre autoritati;
ia masuri pentru prevenirea potentialelor accidente de munca;
intocmeste rapoarte specifice activitatii derulate.

CERINTE

studii superioare in domeniul tehnic;
curs insector SSM – 80 ore;
minim 5 ani experienta in domeniul SSM si SU;
experienta relevanta in comunicarea cu inspectorii teritoriali de munca (SSM) si cu personalul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (SU);
cunostinte de limba engleza – nivel minim mediu;
competente de operare Microsoft Office – nivel minim mediu;
permis de conducere categoria B;
asumarea responsabilitatilor si luarea deciziilor;
atentie la detalii, deprinderi de cercetare si investigare;
bun planificator si organizator;
excelente abilitati de comunicare si relationare.

BENEFICII OFERITE

mediu de lucru potrivit dezvoltarii profesionale;
colectiv cu nivel ridicat de profesionalism;
expunere internationala – desfasurarea activitatii in cadrul unei companii multinationale.