responsabil sector electric-automatizari

VPK PACKAGING

Job expirat

RESPONSABILITATI

- asigurarea activitatii sectorului de mentenanta electrica (mentenanta de interventie si mentenanta preventiva);
- coordonarea si planificarea resurselor umane necesare asigurarii din punct de vedere tehnic a functionarii utilajelor de productie;
- gestionarea eficienta a stocului de piese de schimb;
- respectarea legislatiei care reglemeteaza sanatatea si securitatea ocupationala in departamentul de mentenanta sector electric -automatizari
- respectarea cerintelor Standardului SR EN ISO 9001, la nivelul departamentului de mentenanta
- Raspunde de instruirea in conditiile legii a personalui din subordine.

CERINTE

- absolvent de studii tehnice
- experienta practica de minim 3 ani in automatizari:
- Utilaje de productie prevazute cu elemete de automatizare ( PLC)
- Proces de productie in flux.
- cunostiinte teoretice si practice/experienta relevanta legata de:
- Senzori, traductori analogici cu iesire in curent (4-20mA)
- Actuatori electrici, electro-pneumatici
- Ventile on-off si proportionale comanda in curent 4-20mA
- Regulatoare de proces
- PLC- uri(Siemens S7, Allen Bradley, Omron
- Hardware intrari iesiri\digitale, intrari\iesiri analogice
- Software – modificari in program (Step 7, RSLogix 5000)
- Comunicatie RS232, RS 485, RS422, Profibus, CAN bus, Profinet
(Ethernet industrial)
- HMI – configurare (ex. soft WinCC Flexible)
- SCADA (WinCC)
- Motoare CC si CA, tahogeneratoare, encodere, resolvere
- Variatoare pentru motoare de curent continuu
- Variatoare pentru motoare de curent alternativ, convertizoare de
frecventa
- abilitati de comunicare si coordonare
- cunostinte de limba engleza
- permis de conducere categoria B

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial bazat pe experienta, cunostinte si performanta
- specializare/trainning specific postului
- lucru într-o echipă tânără şi dinamică
- bonuri de masă

VPK Packaging SRL, cu sediul in Salonta, Romania, este o fabrica de carton ondulat si cutii de carton, ce apartine grupului international VPK Packaging Group.