Reprezentant Vanzari - Zona VALCEA

ALVVIMAR COMIMPEX

Job expirat

RESPONSABILITATI

Produse distribuite: prafuri, vopsele, gresie, faianta, obiecte sanitare.

Principalele responsabilitati din Fisa Postului:
- Mentine si dezvolta portofoliul de clienti din zona repartizata;
- Negociaza conditii contractuale cu diversi clienti, respectand Grila generala de preturi, conditii si politica comerciala ALVVIMAR si informeaza superiorul direct privind tranzactiile incheiate;
- Vinde produsele achizitionate de ALVVIMAR, urmarind indeplinirea planului de vanzari cantitativ pe luni si pe an transmis de Directorul de vanzari (planul este stabilit de impreuna cu Departamentul aprovizionare, in urma negocierilor lunare / anuale cu furnizorii);
- Identifica permanent noi oportunitati de vanzare a produselor comercializate;
- Mentine permanent legatura cu partenerii existenti in scopul cresterii volumului de vanzari si a cunoasterii tuturor solicitarilor acestora - vizite periodice;
- Raspunde de transmiterea contractelor la clienti, iar ulterior transmiterii, de obtinerea contractului perfectat de la client (semnat si stampilat);
- Transmite clientilor actuali si potentiali informatiile cu privire la produsele si serviciile firmei, prezinta oferte potentialilor clienti, transmite majorari de pret primite de la Departamentul marketing;
- Acorda asistenta tehnica si comerciala clientilor si potentialilor clienti;
- Participa activ la promovarea noilor produse ale companiei si se preocupa permanent de imbunatatirea imaginii ALVVIMAR;
- Raspunde de derularea activitatilor de plati ale clientilor, incadrarea lor in plafoanele de creditare, precum si in termenele de achitare stabilite, prin urmarirea facturilor scadente trimise saptamanal de catre Departamentul Contabilitate si prin obtinerea documentelor de plata de la clienti saptamanal, sau atunci cand este cazul;
- Respecta procedurile interne;
- Alte sarcini primite de la Seful de vanzari si Directorul de vanzari;
- Monitorizarea permanenta a actiunilor promotionale efectuate de concurenta in zona si informarea sefilor ierarhici privind aceste actiuni;
- Partcipa la evaluarile periodice sau speciale propuse de Departamentul Resurse Umane;

CERINTE

Obligatoriu:
- experienta in distributie (minim 3 ani) - prafuri, vopsele, gresie, faianta, obiecte sanitare.
- cunoaste foarte bine piata din zona Valcea (potentiali clienti, concurenta, etc)
- capacitate foarte buna de comunicare si relationare cu clientii, atentie distributiva, simt pentru detaliul semnificativ, negociere;
- personalitate energica, gândire pozitiva, amabilitate si eficienta;
- cunostinte operare PC (Windows, Microsoft Word si Excel, Internet);
- permis de conducere categoria B;
- atitudine proactiva, initiativa;
- aptitudini de comunicare;
- abilitati de a lucra cu oameni;
- bun negociator;
- loialitate fata de firma;
- capacitate de a lua decizii in conditii de stres
- disponibilitate pentru program prelungit si deplasari frecvente in teren

Preferabil:
- 5 ani experienta in distributie materiale finisaj.

BENEFICII OFERITE

Se ofera:
- salariu proportional cu realizarile (fix + comision);
- bonuri de masa;
- telefon de serviciu;
- masina de serviciu;
- pregatire periodica pe vanzari;
- training-uri pe produsele comercializate.

Numai candidatii selectati vor fi contactati!
Fax: 0248/250.650
Mail: hr@alvimar.ro

Alvvimar Comimpex comercializeaza o gama de produse necesare persoanelor fizice si juridice pentru ridicarea diverselor constructii, amenajarea si decorarea acestora.
Alvvimar Comimpex detine 3 depozite pentru comercializarea materialelor de constructii situate in:
- Stefanesti - Soseaua Nationala Pitesti-Bucuresti, nr.96;
- Pitesti - Str. N. Balcescu, nr. 15;
- Bascov - Str. Serelor, FN

Pe langa cele 3 depozite mai exista 3 domenii de activitate independente:
- O hala de productie pentru confectii inox si fier forjat (balustrade, scari, copertine, mobilier pentru locuinte, baruri si restaurante, obiecte de decor etc.);
- Un departament specializat in comercializarea si montarea sistemelor de acoperis de la BRAMAC, ELPRECO, LINDAB, RUUKKI, TEGOLA.
- Un departament de amenajari interioare care ofera clientilor :materiale (gresie, faianta, vopsele de interior si exterior de la Caparol, tencuielei, etc), materiale speciale pentru amenajarea spatiilor medicale, industriale si de productie din industria alimentara, manopera.

In curand va fi deschis un Showroom de amenajari interioare in centrul orasului Pitesti pe str. Republicii