Responsabil SSM

Adecco Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Controlul si urmarirea modului in care se aplica reglementarile legislative in vigoare privind Protectia Muncii, Prevenirea si Stingerea Incendiilor de catre toti anagajatii;
-Acordarea de consultanta departamentelor, celor care coordoneaza diferite departamente din cadrul organizatiei cu privire la reglementarile legislative in vigoare si normele privitoare la Protectia Muncii, Prevenirea si Stingerea Incendiilor;
-Asigurarea instruirii si informarii personalului tehnico-administrativ in probleme de Protectia Muncii, Prevenirea si Stingerea Incendiilor prin cele trei forme de instructaj - la angajare, periodic si la locul de munca;
-Ofera suport serviciului extern de Protectia Muncii in ceea ce priveste elaborarea de instructiuni proprii de securitate a muncii impreuna cu departamentele de specialitate pentru toate utilajele;
-Elaborarea, impreuna cu conducerea societatii, a listei cu dotarea echipamentelor de protectie si de lucru a salariatilor;
- Verifica respectarea purtarii de catre angajati a echipamentului de protectie pe toate schimburile, inclusiv pe schimburile de noapte;
- Simularea producerii unor accidente de munca, incendii si coordoneaza activitatea de evacuare, analizand masurile intreprinse de angajati in astfel de situatii;
- Verificarea condiilor de lucru ale angajatilor care lucreaza la inaltime, in ateliere mecanice (strung, freza, polizor), la panouri electrice si in laboratorul de asigurarea calitatii;
- Colaboreaza cu auditorul de mediu pentru verificarea fiselor de securitate ale substantelor care se utilizeaza in procesul de fabricatie si le depune la Inspectoratul Teritorial de Munca Prahova;
-Evidentiaza zonele cu risc ridicat si care necesita semnalizarea de securitate si sanatate in munca;
- Colaboreaza cu serviciul extern de Medicina Muncii si se asigura ca transmite fisele de risc in timp util, precum si ca va primi completata fisa de securitate cu avizul medicului de Medicina Muncii inainte ca salariatul sa inceapa activitatea in cadrul companiei;
- Intocmirea planului de interventie in vederea Prevenirii si Stingerii Incendiilor, precum si actualizarea lui;
- Coordoneaza intern activitatea de PSI;
-Intocmirea si actualizarea programului de masuri pentru Protectia Muncii;
- Elaboreaza rapoarte privind accidentele de munca suferite de angajatii societatii;
- Insoteste organul de control in actiunile lor pe teritoriul societatii;
-Urmareste realizarea masurilor dispuse de catre inspectorii de munca cu prilejul vizitelor de control si al cercetarii evenimentelor;
-Inainteaza conducerii procesele verbale de control;
- Mentine in permanenta legatura cu ITM-ul,transmitand documentele necesare in termenele specifice;
-Urmareste mentinerea in limite admise a conditiilor de mediu:iluminat, microclimat, zgomot, vibratii, temperatura, aerisire;
- Urmareste amenajarea corecta a anexelor sociale (vestiare, bai,grupuri sanitare);
- Organizeaza si participa la sedintele Comitetului de Sanatate si Securitate in munca si mentine o stransa legatura cu ITM-ul referitor la aceste sedinte-informeaza anterior organizarii, minuteaza ceea ce s-adiscutat, informeaza ulterior prin minuta pe care o va transmite autoritatilor;

CERINTE

-Studii superioare tehnice
- Instruire formala in domeniul protectiei Muncii si Stingerii Incendiilor
-Cunostinte operare calculator;
- Limba engleza -avansat;

DESCRIEREA FIRMEI

ADECCO ROMANIA SRL

Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 2

Nr. ORCB J40/4467/2000, CUI RO 13002186

Capital social subscris si v?rsat: 360,575.00 Lei

Tel: 00 40 21 300 35 46, Fax: 00 40 21 300 35 54

E-mail: office@adecco.ro, Web: www.adecco.ro

BUCURESTI (HQ)- Doctor Iacob Felix Nr. 28, Sector 1, Tel.: 021/300 35 46; e-mail: recrutare@adecco.ro

ARAD - Mihai Eminescu nr. 45, Tel: 0257 / 281 147; E-mail: arad@adecco.ro

BRASOV - Str Petru Rares Nr 10; Tel.: 0040 - 372/70.57.95; e-mail: brasov@adecco.ro

CLUJ - Str. Vasile Lupu Nr 36 , Tel: 0264/ 406 234; e-mail: cluj@adecco.ro

IASI - Bld. Tutora Nr. 4, bl. B4 scara D, Tel: 0232 / 206 120; e-mail: iasi@adecco.ro

ORADEA - Str. Tudor Vladimirescu Nr 26; Tel.: 0040 - 727 735 160 e-mail: oradea@adecco.ro

PITESTI - Str. Fratii Golesti Nr. 57, etaj 2; Tel: 0248 / 612 303; e-mail: pitesti@adecco.ro

PLOIESTI - Str Mercurului Nr 1, Tel: 0244/ 519 320; e-mail: ploiesti@adecco.ro

SIBIU - Str. Vasile Milea Nr 11, Ap 57, Tel: 0269 / 206 450; e-mail: sibiu@adecco.ro

TIMISOARA - Str. Popa Sapca Nr. 12 tel: 0256/ 432 211; e-mail: timisoara@adecco.ro