Inspector de specialitate - PSI, SSM si PM

SC Calsonic Kansei Romania SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Persoana va fi responsabila pentru toate aspectele legate de protectia mediului, prevenirea si stingerea incendiilor si protectie civila, asigurandu-se ca problemele legate de acestea sunt rezolvate in timp util in fabrica. De asemenea, mentine legatura cu clientii interni si autoritatile legale.

Responsabilitati principale:

PROTECTIA MEDIULUI

- Evalueaza sistemul pentru prevenirea repetarii problemelor de mediu;

- Colaboreaza cu alte functiuni ale organizatiei penru a se asigura ca politica de protectie a mediului a companiei, precum si obiectivele, sunt transmise si intelese prin programe de reducere a problemelor (inclusiv analiza datelor, controlul furnizorilor serviciilor de mediu etc);

- Se asigura ca toate cerintele de mediu legale si ale ISO 14001 sunt comunicate in interiorul organizatiei;

- Finalizeaza, analizeaza si imbunatateste contractele comerciale incheiate intre CKRO si furnizorii de servicii de mediu;

- Completeaza si mentine inregistrarile solicitate din punct de vedere legal pentru evacuarea deseurilor;

- Executa planuri legate de sistemul de management al mediului – annual – pregatire, mentinere, actiuni de imbunatatire, sedinte de calitate si revizuiri de management.

PSI

- Organizeaza cu supervizare de catre coordonatorul EH&S apararea impotriva incendiilor care presupune;

- Intocmeste impreuna cu coordonatorul EH&S planurile de protectie impotriva incendiilor;

- Elaboreaza instructiuni de aparare impotriva incendiilor;

- Intocmeste si actualizeaza permanent lista cu substante periculoase, clasificate conform legii;

- Organizeaza instruirea salariatilor in domeniul situatiilor de urgenta conform legilor in vigoare.

S.S.M.

- Face parte din structura Serviciului Intern de Prevenire si Protectie;

- Impreuna cu coordonatorul S.S.M. se ocupa de activitatile de prevenire si protectie desfasurate la nivelul societatii;

CERINTE

Absolvent de studii superioare tehnice;
Abilitati excelente de comunicare;
Curs SSM 80 ore;
Curs RESPONSABIL MEDIU;
Curs CADRU TEHNIC PSI SI INSPECTOR DE PROTECTIE CIVILA;
Cunostinte de limba engleza – nivel mediu.

Calsonic Kansei Romania s-a infiintat in luna iunie a anului 2006 in Ploiesti, activitatea de productie incepand cu luna august 2007. Printre produsele care se fabrica in Romania, se numara unitati de aer conditionat si radiatoare.