Inginer software

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilităţi

In domeniul dezvoltarii/ preluarii/ intretinerii aplicatiilor software
• Analiza, proiectarea, programarea, testarea, implementarea, întreţinerea software-ului precum si depanarea problemelor utilizand diferite limbaje de programare, pe tot ciclul de viaţă a acestora
• Analiza aplicatiilor software, analiza codului sursa, analiza cerinţelor, revizuirea software-ului, analiza riscurilor, analiza robustetei si fiabilitatii software-ului
• Proiectarea de interfete grafice pentru utilizator
• Support-ul, intretinerea si documentarea functionalitatii software-ului
• Integrarea software-ului cu sistemele existente, evaluarea si identificarea de tehnologii noi pentru implementare
• Participarea la realizarea de specificatii tehnice pentru aplicatii software realizate de terte firme
In domeniul bazelor de date:
• Proiectarea si documentarea arhitecturii bazei de date. Modelarea datelor.
• Realizarea de scheme de baze de date, tabele, proceduri, utilitare, rapoarte si stabilirea/implementarea drepturilor de acces, crearea de script-uri shell pentru automatizarea task-urilor
• Analiza cerintelor de capacitate si a performantei sistemelor
• Analizarea, consolidarea si optimizarea bazelor de date pentru eficienta maxima
• Realizare/ urmarire back-up, restore, clustering, mirroring, replication si failover
• Restaurarea si recuperare bazelor de date corupte
• Instalarea si testarea upgrade-urilor si patch-urilor
• Implementarea politicilor de securitate pentru sisteme, utilizatori si date
In domeniul retelelor de calculatoare:
• Instarea de componente si echipamente hardware, sisteme si software pentru retele.
• Instalarea, configurarea, intretinerea serviciilor de retea, echipamentelor si device-urilor.
• Administrarea procedurilor de back-ul si restore ale configuratiei retelelor
• Planificarea si asigurarea suportului pentru infrastructura de retea si tehnica de calcul.
• Analizarea problemeler care apar la servere, statii de lucru si sistemele asociate.
• Administrarea conturilor utilizator, drepturilor de acces, email, anti-virus, anti-spam.
• Aplicarea de masuri de securizare a retelei si software-ului.
In domeniul sistemelor de operare:
• Instalare si configurare sisteme de operare si programe de aplicatie
• Administrare servere si statii de lucru
• Rezolvarea incidentelor aparute in functionarea calculatoarelor
• Exploatare si întretinere hardware si software de baza pentru diferite sisteme de calcul, instruire si coordonare a personalului subordonat ierarhic si de instruire a personalului utilizator de tehnica de calcul
• Elaborarea de norme si manuale de exploatare pentru utilizarea echipamentelor si aplicatiilor din dotare
• Realizarea de interconectari intre diferite sisteme de calcul, transferuri de date si aplicatii, modificarea configuratiilor sistemelor de calcul in conformitate cu cerintele aplicatiilor
• Incheierea de contracte de colaborare si service pentru echipamentele din dotare, urmarirea derularii contractelor de achizitie echipamente, piese de schimb si materiale consumabile
• Asigurarea asistentei privind implementarea metodelor si echipamentelor noi

CERINTE

Cerinte:

• Absolvent de studii superioare in domeniul informatic sau al tehnologiei informatiei (Automatizari si calculatoare, Calculatoare, Informatica, Tehnologia informatiei)

Cunostinte necesare: IT software si hardware, sisteme de operare, baze de date, retele de calculatoare

• Cunostinte de programarea calculatoarelor / software (C, C++, C#, .NET, OOP, ASP, PHP, Java, FORTRAN)
• Cunostinte de sisteme de operare (MS Windows Server, Windows NT, Windows XP, Linux, UNIX, OpenVMS)
• Cunostinte de baze de date (MS SQL Server, Oracle, MS Access, MySQL, SyBase)
• Cunostinte de retele de calculatoare (routere, switch-uri, TCP/IP, preferabil atestat CISCO CCNA)
• Cunostinte despre modelare matematica, simulare, acordarea modelelor matematice (performance tuning) cu aplicabilitate in procese industriale
• Cunostinte despre securitatea sistemelor si datelor
• Cunostinte despre hardware calculatoare (servere, statii de lucru, terminale, RAID)
• Abilitati de comunicare si prezentare scris si verbal (fluenta, exprimare clara si concisa)
• Abilitati de rezolvare a problemelor, implicare si dorinta de dezvoltare personala, capacitatea de a lucra in echipa
• Cunostinte de limbi straine (Engleza obligatoriu, Franceza optional)
• Disponibilitatea de a lucra in conditii de stress si cu program prelungit

Sunt considerate avantaje:

• Experienta in domeniu
• Experienta la punerea in functiune a unor sisteme informatice de conducere a proceselor industriale
• Experienta in companii multinationale
• Certificari MCSE, MCSA, CCNA si de limbi straine

BENEFICII OFERITE

Oportunitati de dezvoltare personala si profesionala intr-un mediu de lucru dinamic