Inginer Energetic

SC DALKIA TERMO PRAHOVA

Job expirat

RESPONSABILITATI

-efectuarea calculelor preliminare energie electrica: balanta energie electrica, pierderi trafo, consum intern de energie electrica pentru echipamentele alimentate din 6 kV
-intocmirea fisei de bilant energie electrica
-intocmirea si transmiterea machetelor monitorizare producatori, care permit evaluarea comportamentului pe piata de energie electrica
-participarea la intocmirea Raportului de activitate anual ANRE
-gestionarea contractelor de furnizare energie electrica la micii consumatori
-asistenta pentru gestiunea contractelor de combustibil
-asimilare de cunostinte in vederea utilizarii platformelor informatice aferente pietei de echilibrare
-in timp - lucrul in platforma de tranzactionare

CERINTE

-minim 1-2 ani experienta - de preferat intr-o activitate similara (domeniul tehnic al producerii si distributiei de energie electrica si termica)
-cunostinte despre piata energiei electrice si a gazelor
-cunostinte de legislatie primara energie electrica si gaze (Legea energiei electrice - 13/2007, Legea gazelor - 351/2004 modificata prin Legea 288/2005
-notiuni de baza - contracte
-cunoasterea limbii engleze si/sau franceze - constituie avantaj
-cunostinte de operare PC - MS Office
-abilitati de planificare si organizare
-abilitati de comunicare
-flexibilitate si dinamism
-rationament numeric
-persoana organizata, riguroasa, cu simtul responsabilitatii, cu initiativa, rezistenta la stres
-capacitate de asimilare de noi cunostinte

Dalkia Termo Prahova este furnizor de servicii energetice pentru Ploiesti