Contabil sef

Regia Autonoma Multiproduct

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Asigura, in conformitate cu dispozitiile legale, intocmirea lucrarilor de planificare financiara si urmarirea beneficiului obtinut de sucursala;
-Analizeaza evolutia situatiilor din contul curent, din conturile de imprumut, comparativ cu limitele de creditare stabilite;
-Organizeaza analiza periodica a utilizarii si starii mijloacelor fixe;
-Analizeaza si ia masuri pentru cresterea rentabilitatii atat pe total cat si pe fiecare produs sau activitate prestata;
-Analizeaza cheltuielile de productie din cadrul sucursalei si ia masuri concrete pentru reducerea acestora;
-Urmareste constituirea fondurilor si utilizarea acestora cu respectarea dispozitiilor legale;
-Organizeaza contabilitatea atat in cadrul sucursalei;
-Asigura efectuarea inventarierii patrimoniului, participa la organizarea sistemului informational;
-Asigura instruirea temeinica si periodica a personalului care presteaza activitatea contabila si financiara;
-Solicita bancii credite pentru nevoi temporare;
-Decide si angajeaza societatea in toate operaţiile patrimoniale, avand obligatia de a refuza in conditiile legii, pe acelea care contravin dispozitiilor legale;
-Aproba documentele privind obligatiile bancare;
-Aproba sanctiunile contraventionale in cazul abaterilor de la disciplina financiara;
-Aproba concediile de odihna ale persoanelor subordonate;
-Raspunde de intreaga activitate financiar-contabila a sucursalei;
-Raspunde de analizele economice, de menţinerea permanenta a capacitatii de plata a sucursalei si de indeplinire la termen in conformitate cu dispozitiile legale a obligaţiilor fata de banci;
-Verifica si raspunde de intocmirea lunara si in mod corect a balantelor de verificare cat si de intocmirea bilanturilor contabile , raportarilor si a raportului de gestiune;
-Raspunde de realizarea integrala si la timp a planului financiar propunand masuri eficiente de recuperarea pierderilor;
-Efectueaza calcule de fundamentare a indicatorilor economici corelati cu indicatorii financiari privind: productia marfa vanduta si incasata, veniturile, mijloacele circulante si alti indicatori economici si financiari;
-Asigura plata la termen a sumelor care constituie obligatia societatii fata de bugetul de stat si alte obligatii fata de terti;
-Asigura si raspunde de efectuarea corecta si la timp a calculului privind drepturile salariale ale personalului;
-Intocmeste proiectul planului de finantare ¿creditare a investitiilor si se ocupa de celelalte operatiuni financiare in derularea investitiilor;
-Aplica masuri pentru incadrarea sucursalei in fondurile planificate;
-Analizeaza realizarea obiectivelor economice ale sucursalei - dupa caz- propune masuri de remediere;
-Raspunde de modul de stabilire a preturilor in cadrul sucursalei;
-Asigura intocmirea lunara a statului de plata al salariatilor din sucursala.
-Raspunde de intocmirea ordinelor de plata privind virarea sumelor reprezentand obligatii catre bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale, fondurilor speciale, etc.
-Raspunde de intocmirea lunara a situatiilor centralizate privind cheltuielile cu salariile realizate in luna anterioara si cumulat de la inceputul anului.

CERINTE

capacitate deplina de exercitiu;
-studii superioare economice;
-vechime in compartimentul financiar contabil- minim 5 ani;
-disponibilitate la efort sustinut si la deplasari,energic, fermitate;
-cunostinte Microsoft Office;
-stare de sanatate corespunzatoare atestata pe baza de examen medical de specialitate;
-nu au fost condamnate pentru savarsirea unor infractiuni;
cunoasterea limbii engleze constituie un avantaj.

BENEFICII OFERITE

-bonuri de masa.

Regia Autonoma Multiproduct se afla in coordonarea Ministerului Justitiei, isi desfasoara activitatea in baza Hotararii de Guvern nr.98/1991 si are sediul central situat in Bucuresti, Bulevardul Lacul Tei nr. 27, sector 2.
Regia are patrimoniu propriu, structurat pe patru domenii de activitate: productie mobilier din lemn masiv si PAL, confectii metalice, confectii textile si impletituri din rachita.