Agent de turism

SC IVATOURS SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

•Prezintă clienţilor programele turistice organizate, în funcţie de destinaţia solicitată si de particularitatile/ preferintele clientilor;
•Promovează destinaţiile turistice noi şi propune variante turistice posibile pe baza consultării ofertelor;
•Stabileşte împreună cu clienţii destinaţia, modalitatea de transport, data şi alte detalii legate de călătorie;
• Detaliază pachetul de servicii turistice şi stabileşte preţul final;
•Prezintă clienţilor contractul-cadru, negociază clauzele contractuale şi verifică completarea
corectă şi semnarea contractului;
•Emite documentele de călătorie şi face rezervările pentru transportul şi cazarea clienţilor;
•Urmareste finalizarea tranzactiei turistice, solicita feed-back si monitorizeaza gradul de satisfactie a clientilor;
•Întocmeşte documentele de încasare a sumelor şi voucherele pentru cărţile de credit tranzacţionate, eliberează note de plată şi încasează contravaloarea serviciilor oferite;
• Întocmeşte şi înregistrează documentele (oferte, cereri de oferte, comenzi, copii ale voucherelor,
facturi, sesizări, reclamaţii etc.) conform procedurilor agenţiei;
• Verifică şi soluţionează, în limita competenţelor, reclamaţiile clienţilor;
• Urmareste contractele incheiate cu prestatorii externi, urmareste si verifica incasarile pe perioade de timp prestabilite conform regulilor intene sau pe anumite perioade, la solicitarea superiorilor ;
• Contracteaza spatii de cazare la hoteluri si in statiuni din tara si strainatate in functie de programele turistice (excursii, vacante);
• Pastreaza evidenta vanzarilor structurate pe destinatii si natura serviciilor oferite;

CERINTE

Calificări necesare:Studii superioare de specialitate;
Sunt apreciate brevetele, certificarile si acreditarile in domeniu.
Experienta : 2 ani – minimum.
Cunostinte si deprinderi: tehnici de lucru in sistemele ChristianTour, Hotelcon; Eurosite;
1.Cunoasterea unui editor de text pe calculator;
2.Operarea cu baze de date;
3.Cunoasterea unei limbi straine de circulatie-ENGLEZA ; GERMANA ( avantaj);
4.Cunoasterea pietei de produse turistice ;
5.Cunoasterea mediului economic / de afaceri local;
6.Cunostinte din domeniul comportamentului consumatorului din turism;

DESCRIEREA FIRMEI

Agentie de turism infiintata in anul 2006.