Manager Magazin

Alfa Constelation

Job expirat

RESPONSABILITATI

Aplica politica si strategia comerciala a firmei la nivel de magazin;
Planifica bugetul la nivel de categorie de produse (profit, margine, rotatia stocului) in conformitate cu balanta de profit si pierderi a magazinului;
Coordoneaza activitatile economica, administrativa si de resurse umane de la nivelul magazinului;
Organizeaza activitatile de vanzare directa, instruieste si cooordoneaza echipa de vanzari din magazin;
Asigura respectarea procedurilor si programului de lucru de catre personalul magazinului;
Supravegheaza comportamentul echipei de vanzari fata de clienti si intervine, daca este cazul, in scopul perfectionarii acestuia;
Verifica modul de prezentare a promotiilor in desfasurare, prezenta materialelor publicitare si modul de respectare a semnalizarilor de marketing;
Supervizeaza activitatea de merchandising (vinzare, primire marfa, stock, relatii clienti etc) si raspunde de aspectul comercial al magazinului;
Monitorizeaza procesele de receptie, inventariere si verificare a marfurilor din stoc;
Supervizeaza gestiunea stocurilor (inclusiv emiterile si inregistrarile de facturi);
Stabileste grila de produse pe fiecare categorie;
Stabileste grila de produse exclusive si strategice in functie de strategia regionala;
Intocmeste rapoartele de vanzari si le trimite periodic catre sediul central;
Raspunde de valoarea stocului si indicatorii de performanta ai acestuia (rotatie, produse in lichidare, margine, etc).

CERINTE

Minim 3-5 ani experienta intr-o pozitie manageriala, preferabil in sectorul de retail- textile;
O foarte buna cunoastere a pietei de retail- textile si a tendintelor acesteia;
Cunostinte solide privind gestionarea si optimizarea stocurilor si asigurarea conditiilor de depozitare in scopul pastrarii calit¿¿ii si integritatii produselor;
Cunostinte solide privind gestiunea activelor/ fondurilor fixe ale magazinului;
Orientare catre client si rezultate;
Foarte bune abilitati de comunicare verbala si in scris, directa si indirecta;
Bune abilitati de planificare, coordonare, control si evaluare;
Bun negociator;
Abilitati de operare PC: MS Office;
Cunostinte de limba engleza/ franceza reprezinta un plus dar nu sunt absolut necesare.

BENEFICII OFERITE

Unul dintre cei mai importanti jucatori din sectorul de retail- textile investeste si pe piata din Romania, lansand noi oportunitati de cariera. Este deschisa o pozitie de Store Manager ale carei atributii principale implica: management-ul si monitorizarea operationala a vanzarilor, optimizarea costurilor, satisfacerea nevoilor clientilor, coordonarea echipei de vanzari, asa incat sa se asigure concordanta cu obiectivele comerciale, profitabilitate si niveluri de servicii de brand. Raporteaza Directorului Comercial. Pozitia nou deschisa beneficiaza de programe de training profesionale, de un pachet competitiv si echitabil de recompense, si de oportunitatea de dezvoltare profesionala si personala. Persoanele interesate sunt rugate sa aplice cel tarziu pana la data de 10.12.2008

O noua franchiza din Franta pe sectorul Retail- textile isi deschide magazin in MALL- Pitesti, IRIS Shopping Center.