Inginer Calitate Proces Automotive

FAIST Mekatronic s.r.l.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Scopul general al postului:

Asigură că toate produsele livrate la client sunt corespunzătoare din punct de vedere calitativ şi îndeplinesc cerinţele clientului. Monitorizează performanţele calitative ale producţiei prin comparaţii cu indicatorii stabiliţi.

Arii de responsabilitate cheie

Monitorizarea calităţii produselor fabricate şi analiza defectelor.

Urmăreşte nivelul calitativ al produselor remediate.

Coordonează acţiuni de eliminare sau reducere a defectelor interne

Monitorizează costul rebuturilor, remedierilor interne, acţiunilor de sortare interne/client.

Administrează Zona de Aşteptare pentru piesele găsite neconforme în procesul de producţie.

Propune soluţii de îmbunătăţire a proceselor.

Raportează IPPM până în 5 ale lunii pentru luna anterioară.

Se asigură că documentaţia de calitate actualizată necesară (SIP), inclusiv pentru produse noi este disponibila.

Se implică în realizarea şi coordonarea activităţiilor specifice APQP (PPAP,MSA,SPC,Control Plan,Instrucţiuni de lucru)

Participă ca membru în echipa de redactare a FMEA.

Menţine, îmbunătăţeşte şi actualizează documentele de calitate din aria de responsabilitate (Control Plan, SIP).

Administrarea şi soluţionarea reclamaţiilor de calitate primite de la clienţi pentru produsele de care răspunde.

Coordonează echipa multidisciplinară în analiza reclamaţiilor şi stabilirea acţiunilor corective şi preventive.

Transmite la client raportul 8 D conform cerinţelor specifice fiecărui client.

Asigură comunicarea cu persoanele de contact de la client în privinţa statusului reclamaţiilor şi a eficienţei acţiunilor stabilite.

Asigură actualizarea planului de control si a documentelor de calitate în urma reclamaţiilor primite de la client pentru produsele din aria de responsabilitate.

Se deplasează la sediul clientului atunci când este nevoie în urma reclamaţiilor de calitate primite.

CERINTE

Studii superioare tehnice

Certificat de Auditor Intern ISO 9001

Certificat de Auditor Intern ISO/TS 16949

Orientare catre client - nivel avansat

Atentie la detalii - nivel avansat

MS Office – nivel mediu

Engleză – nivel avansat

Experienta de lucru -Minim 1 an într-un post similar

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial competitiv
Bonus anual de performanta
Mariri salariale conform performantei
Teambuildinguri
Program de dezvoltare profesionala

FAIST este unul dintre cei mai mari furnizori independenti de componente de precizie din lume. Clientii sai sunt producatori importanti de infrastructura de retea mobila de radio si includ companii de top, cum ar fi Nokia, Powerwave, Filtronic, precum si producatori de automobile. www.faist.net