Dispecer / Coordonator Logistica

GRAIN EXPRESS SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Planifica, organizeaza si controlezaza transporturile de marfuri pentru flota proprie cat si cele efectuate de terti-prestatori;
• Optimizeaza rutele pentru maximizarea veniturilor si reducerea costurile de transport, km/gol;
• Tine legatura cu furnizorii de transporturi, urmarind mentinerea/creearea relatiilor de colaborare cu acestia;
• Coordoneaza si urmareste in detaliu efectuarea curselor, tinand legatura cu partile impilcate - dispeceri, soferi, transportatori;
• Asigurarea fluxului informational de la si catre soferi;
• Culege si utilizeza informatiile relevante in activitatea de transporturi, logistica;
• Respecta procedurile interne de contactare a colaboratorilor, de negociere, de emitere, preluare a comenzilor de transport;
• Ţine evidenţa documentelor aferente curselor efectuate si emite facturile in baza contractelor de transport;
• Pastreaza secretlele de serviciu conform normelor interne;
• Mediu de lucru dinamic intr-un colectiv bine sudat;
• Pachet salarial motivant.

CERINTE

• Experienta anterioara intr-un post similar, minim 1 ani;
• Studiile superioare /medii;
• Cunostinte a legislatiei europene in domeniul transportului rutier de marfuri;
• Cunostinte de limba englaza avansat;
• Permis de conducere cat. B;
• Cunostinte avansate de operare PC, lucrul cu bazele de date in Excel;
• Persoana disciplinata, cu o buna capacitate de planificare si coordonare;
• Rezistență la stress, inițiativă proprie, capacitatea de a lua decizii și de a soluționa probleme în mod independent;
• Abilități analitice și organizaționale, meticulos, atent la detalii, abilitatea de a comunica și negocia eficient, abilitatea de a lucra in echipa;
• Atitudine pro-activa in indeplinirea sarcinilor, orientat catre rezultat cu respectarea termenelor limita;
• Disponibiltate pentru program prelungit;

Societatea desfasoara activitati de comert cu cereale si materi prime agricole, activand pe acest segment de peste 12 ani. Suntem un trader de cereale cunoscut in domeniu, atat la nivel national cat si international. Coloana auto proprie asigura preponderent sprijinul logistic necesar desfasurarii activitatilor de trading cu cereale si materii prime agricole.