SEF SANTIER

DAFORA S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigura conducerea directa a activitatilor de executie a lucrarilor, in conformitate cu prevederile documentatiilor tehnice, ale normativelor in vigoare si ale procedurilor tehnice de executie (PTE), la nivelul de calitate si la termenele stabilite in contractele incheiate cu clientii .
Urmareste asigurarea tuturor documentelor si conditiilor necesare executiei, in realizarea cerintelor de calitate: documentatii tehnice si tehnologice de executie, proceduri tehnice de executie (PTE) si planurile de control calitate (PCC) aferente pe lucrari/ produs; gestioneaza toate documentele mentionate aferente executiei lucrarilor contractate .
-Urmareste si asigura consemnarea in inregistrari ale calitatii ce reprezanta indicatori de stadiu (FCC, PV predare-primire fronturi de lucru, PV de receptie calitativa, PV receptie lucrari care devin ascunse, PV de control, PV de probe, buletine de incercari, etc.) toate datele privind verificarile, incercarile si inspectiile efectuate la executia lucrarilor/ produselor pe faze intermediare determinante si in final in vederea acceptarii acestora. Asigura gestionarea inregistrarilor calitatii conform, prevederilor din procedurile aplicabile .
- Asigura conditiile necesare accesului la lucrare si la inregistrarile ernise de santier, pentru desfasurarea activitatilor de control si inspectii/ incercari pe flux si finale, conform PCC de catre responsabilii AQ, CTC, din cadrul organizatiei sau proiectanti, clienti si alte organe exteme de control abilitate .
-Aplica masurile de restrictie si izolare sau separare a produselor sau zonelor de neconformitati ale lucrarilor si asigura rezolvarea RNC numai in baza solutionarii realizate de Directorul tehnic - dupa caz - cu consultarea proiectantului .
- Participa la evaluarea competentei personalului din subordine, formuleaza propuneri cu privire la calificarea si dupa caz instruirea personalului din cadrul santierului si asigura participarea acestuia la programele de calificare sau instruire aprobate de conducerea societatii, precum si examinarea/ testarea finala a cursantilor; urmareste si asigura pastrarea inregistrarilor privind calificarea si instruirea, transmitind copii ale acestor documente la compartimentui “Resurse umane”
Supravegheaza permanent desfasurarea lucrarilor de executie si raspunde de respectarea, in intreaga activitate desfasurata de santier a reglementarilor si normelor in vigoare, precum si a prevederilor documentatiilor tehnice si tehnologice referitoare la protectia muncii, prevenirea si stingerea incendiilor (PSI) si protejarea mediului ambiant; asigura instruirea in aceste domenii a personalului subordonat, precum si testarea acestuia cu privire la insusirea cunostintelor necesare
-Intocmeste fisele de protectia muncii pentru toti muncitorii subordonati, efectuind instructajul obligatoriu precum si la schimbarea locului de munca a fiecarui lucrator. Introduce la lucru numai muncitori examinati medical si declarati apti sa presteze muncile la care sunt repartizati .
-Urmareste ca utilajele, masinile si instalatiile folosite in cadrul santierului sa fie prevazute cu dispozitive de siguranta si protectie, aparatori si dupa caz, cu legaturi la pamint (pentru cele cu motoare electrice), iar actionarea acestor mijioace sa fie asigurata numai de muncitori calificati, instruiti si daca este necesar, autorizati corespunzator sarcinilor lor.
-Asigura incadrarea in bugetul incredintat pentru efectuarea lucrarii, prin urmarirea cheltuielilor inregistrate sau preconizate
- Intocmeste si transmite lunar la sediul societatii, pana in data de 3 a fiecarei luni situatiile de lucrari pt proiectul respectiv, pe luna precedenta
- Vizeaza situatiile de lucrari si facturile subcontractantilor

CERINTE

- NIVELUL DE STUDII: Studii superioare de specialitate in domeniul constructiilor ( de preferinta constructii civile , industriuale, agricole , instalatii in constructii , drumuri si poduri, exclusiv constructii hidrotehnice)

- CURSURI DE PERFECTIONARE
- Training cu privirea la gestioanrea resurselor umane, negocierea eficienta , team building

-EXPERIENTA
- Cel putin 3 ani in activitatea de coordonare a activitatilor de constructii in santiere de pe postul de sef de santier. Experienta trebuie sa fie cumulata in ultimii ani de activitate , la firme de constructii-antreprenori generali cu un numar de salariati peste 100 ( de preferinta)
- Cel putin 1 an in calitate de manager de proiect ( de dorit)

- CUNOSTINTE NECESARE
- Cunostinte necesare cu privire la calitatea in constructii
- Cunostinte de specialitate cu privire la activitatea de constructii
- Cunostinte cu privire la sanatatea si securitatea in munca, Protectia Mediului
- Cunostinte de operare pe calculator Microsoft Basic (obligatoriu), Primavera sau MS Project ( de dorit)
- Cunoasterea limbii engleze (optional)

- APTITUDINI SI DEPRINDERI
- Aptitudini de conducere si coordonare a activitatilor complexe
- Capacitate de analiza si sinteza
- Capacitate de preluare, prelucrare si transmitere informatii complexe
- Capacitate de rezolvare a problemelor
- Calitati de leader
- Abilitatea generala de invatare
- Abilitati de negociateor
- Abilitati de comunicare
- Capacitate decizionala
- Capacitate de organizare
- Rapiditate in reactii
- Deprinderi de gestionare a resurselor umane

- ALTE CERINTE PENTRU EXERCITAREA FUNCTIEI
- Disponibilitate pentru program prelungit
- Rezistanta la lucrul in conditii de stres
- Permis de conducere –categoria B (obligatoriu)

BENEFICII OFERITE

- Venitul lunar se compune din parte fixa= 900 Euro net + parte variabila =max 600 Euro net ( se acorda functie de indicatori de performanta)

DESCRIEREA FIRMEI

ACTIVITATI PRINCIPALE FORAJ SI CONSTRUCTII