SPECIALIST CONTROLUL CALITATII MEDICAMENTE

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

- supravegherea calitatii medicamentelor;
- emiterea planului anual de prelevare;
- controlul materiilor prime, materialelor de ambalare, produselor intermediare, vrac si produselor finite de uz uman autorizate de punere pe piata (sau in vederea autorizarii de punere pe piata), eliberarea Buletinelor de analiza aferente acestor categorii;
- elaborarea procedurilor generale si specifice activitatii desfasurate;
- elaborarea, modificarea (revizuirea) si redactarea specificatiilor de calitate pentru produsele farmaceutice autorizate sau in vederea autorizarii acestora;
- elaborarea, modificarea (revizuirea) si redactarea specificatiilor de calitate pentru materiile prime si materialele de ambalare de la furnizori aprobati sau in vederea aprobarii unor noi furnizori sau inlocuirea celor existenti;
- efectuarea validarilor analitice specifice fiecarui produs medicamentos;
- rezolvarea reclamatiilor privind neconformitati de calitate ale medicamentelor;
- distrugerea deseurilor farmaceutice;
- respectarea indatoririlor legale referitoare la:
regimul produselor si substantelor toxice;
regimul produselor si substantelor stupefiante;
regimul substantelor periculoase si precursori;
regimul deseurilor;
- asigurarea indrumarii personalului din cadrul departamentului;
- implementarea si imbunatatirea permanenta a sistemului de management al calitatii in departament;
- asigurarea instruirii profesionale a personalului prin instruiri interne

CERINTE

- farmacist sau inginer chimist;
- minim doi ani vechime intr-un post similar in industria farmaceutica;
- cunostinta de limba engleza.

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial atractiv;
- mediu de dezvoltare si afirmare profesionala;
- participarea la manifestarile stiintifice in domeniul medicamentului;
- participarea la cursuri de perfectionare, specializare, schimburi de experienta etc