MANAGER LOGISTICA - BUCURESTI/ILFOV

Romax Consulting

Job expirat

RESPONSABILITATI

- organizarea, coordonarea si planificarea activitatii specifice de gestionare (a materiilor prime, materialelor, ambalajelor si produselor finite) si transport intern si auto catre beneficiari;
- elaborarea si implementarea procedurilor departamentului, precum si verificarea respectarii acestora
- evaluarea necesarului de produse, materiale si instrumente existent si anticiparea nevoilor ulterioare
- planificarea ritmului de aprovizionare corelat cu capacitatile de stocare;
- planificarea distributiei, a termenelor de livrare catre beneficiari cf comenzilor si a prioritatilor
- mentinerea legaturii cu furnizorii de produse chimice si materiale auxiliare si identificarea de noi furnizori
- optimizarea permanenta a costurilor legate de transport si formalitati
- coordonarea si supervizarea activitatii depozitului si a personalului aferent
- raspunde de formalitatile de export/import
- coordoneaza activitatea de distributie si transport atasat
- supervizeaza activitatea echipei sale si urmareste respectarea procedurilor interne
- face rapoarte de activitate si prognoza cheltuielilor aferente activitatilor de logistica si achizitii
- urmareste si recomanda actiuni legate de imbunatatirea rotatiei stocurilor
- Organizarea si coordonarea parcului auto
- Asigurarea mentenantei parcului de transport intern si auto;
- Obtinerea licentelor de transport, inclusiv pt marfuri periculoare ;
- Optimizarea transportului auto ;
- Monitorizarea costurilkor de transport si solutionarea depasirilor ;

CERINTE

- experienta in organizarea activitatii de gestionare mari depozite, distributie nationala si transport intern + auto
- experienta in activitate de organizare / extindere depozite
- cunostinte legislative in domeniu
- cunostinte intocmire acte si proceduri aferente
- studii superioare tehnice - transport rutier/chimie
- experienta intr-o pozitie similara minimum 3 ani
- abilitati reale de planificare, organizare si viteza de reactie
- experienta in negocieri si vanzari reprezinta un plus
- carnet de conducere (B/C)
- persoana autorizata pentru transport marfuri;
- cunostinte PC: Word, Excel , Internet
- Engleza nivel avansat– obligatoriu
- experienta manageriala si in coordonarea unei echipe

Profilul candidatului ideal:
- Foarte bune abilitati de comunicare si negociere (persuasiune si prezentare profesionala)
- Abilitati de a stabili relatii cu oamenii, de a coordona echipa
- Abilitati superioare de analiza / planificare / decizie
- Proactiv, organizat, capabil sa gaseasca solutii
- Dinamic, energic, disponibil sa calatoreasca
- Fara cazier si fara conflicte majore cu fosti clienti sau angajatori

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial deosebit
- Posibilitatea dezvoltarii unei cariere de success intr-o companie multinationala –locatie : Bucuresti/Constanta
-Mediu de lucru stimulativ
Numai persoanele selectate vor fi contactate in vederea participarii la interviu
romax_c@rdslink.ro; romax_consulting@rdslink.ro

DESCRIEREA FIRMEI

Activitati de consultanta pentru afaceri si management

Clientul nostru este o importanta companie multinationala productie si comercializare lacuri si vopsele, a carei strategie de dezvoltare si expansiune in tara noastra este stimulata de integrarea Romaniei in Uniunea Europeana incepand cu 2007.

www.romaxconsulting.ro