DIRECTOR FINANCIAR

ACTIV RECRUITMENT GRUP

Job expirat

RESPONSABILITATI

Compania angajatoare: filiala a unei companii Germane – productie si vanzare articole destinate industriei
Responsabilitati Director Financiar:
• Organizarea si reorganizarea departamentului si a activitatilor financiar contabile din companie
• Vector in preluarea contabilitatii din celelalte filiale ale producatorului in filiala din Romania, consolidarea informatiei si uniformizarea sistemului de inregistrare conform regulilor interne ale companiei
• Mentinerea relatiei cu departamentul financiar-contabil din Germania
• Mentinerea relatiei cu auditorii locali din fiecare organizatie preluata
• Realizarea si implementarea managementului prin bugete si a centrelor de costuri si profit (P&L)
• Realizarea si implementarea sistemelor de monitorizare si control a activitatii companiei prin introducerea tablourilor de board (business analisys)
• Livrarea la timp a inregistrarilor financiar contabile
• Inventarierea si gestionarea patrimoniului companiei in conformitate cu nevoile interne si externe ale companiei
• Gestionarea relatiei cu bancile si furnizorii prin reducerea costurilor relatiei de colaborare
• Realizarea si implementarea unui sistem de forecast si gestionare a costurilor legate de activitatea companiei
• Consultanta in management financiar – contabil – controlling, pentru directorul general al companiei. In acest sens, are responsabilitatea de a stabili, impreuna cu directorul general al companiei, a directiilor strategice de actiune cu privire la: Gestionarea si controlul patrimoniului companiei Controlul indicatorilor de business Controlului costurilor aferente activitatii companiei Previzionarea activitatilor si actiunilor de baza ale companiei in vederea realizarii obiectivelor fundamentale ce trebuie realizate
• Gestionarea performantelor membrilor echipei din departamentul coordonat
• Indeplinirea sarcinilor curente primite de la Directorul General

CERINTE

Experienta pe un post similar- MINIM 3 ANI: coordonare departament financiar contabil inclusiv controlling
• Studii superioare economice finalizate
• Contabil autorizat, Expert contabil
• ACCA, MBA (constituie un avantaj)
• Expert in analiza financiara si de risc financiar
• Cunostinte aprofundate de legisla?ie financiar- contabila
• Cunostinte de SAP si usurinta in utilizarea computerului
• Limba Engleza- nivel avansat (cunoasterea limbii germane constituie avantaj)
• Experienta relevanta intr-o companie internationala reprezinta avantaj
Competentele aprofundate ale postului:

Candidatul ideal trebuie sa aiba competente si expertize la nivel aprofundat si consolidat in urmatoarele domenii:
• Gestionarea situatiilor de criza in management financiar
• Management financiar contabil
• Controlling financiar contabil
• Organizarea si conducerea activitatilor contabile si financiare
• Gestionarea patrimoniului companiei conform legilor in vigoare
• Planificarea, organizarea si coordonarea activitatilor, proceselor si a membrilor echipei
• Organizarea strategica a departamentului
• Managementul prin bugete
• Atitudine proactiva, orientata spre a descoperi si intelege in profunzime organizatiile si regulile lor de functionare.
• Capacitate foarte mare de asimilare a cunostintelor noi si deschidere la a transmite mai departe cunostintele sale.
• Organizat si orientat catre implementarea si respectarea regulilor si sistemelor de organizare interne ale companiei.
• Puternic si de incredere pentru cei din jur, integru si cu abilitati de lider pentru departamentul sau.
• Deschis la nou si schimbare si cu puternice abilitati si aptitudini de adaptare la un mediu organizational in schimbare.
• Rezistent la stress si capabil sa prioritizeze astfel incat sa respecte termenele limita impuse.
• Analitic si orientat spre imbunatatirea continua a proceselor.

DESCRIEREA FIRMEI

www.activrecruitment.ro

Servicii de recrutare si selectie personal, executive search, head-hunting, evaluare psiho-profesionala, outplacement si consultanta in domeniul resurselor umane. Servicii personalizate, pentru a se potrivi cu fiecare dintre cerintele specifice ale partenerilor nostri.

Ceea ce ne diferentiaza de concurenta este pasiunea pentru domeniul resurselor umane!