Tehnician echipamente de calcul și rețele

Everlight Solutions Srl

Job expirat

RESPONSABILITATI

Atributii si responsabilitati:

- Achizitionarea echipamentelor IT prin cautarea si gasirea celor mai bune oferte calitate/pret pentru servere, calculatoare, laptopuri, tablete, imprimante, routere, switch-uri, periferice etc.
- Configurarea de retele de date conform unor specificatii prestabilite ( configurare routere, setari tunele VPN etc )
- Mentenanta echipamentelor IT (diagnoza, inlocuirea, repararea sau trimiterea lor catre unitatile de service autorizate );
- Instalarea echipamentelor IT la sediul firmei si la clienti
- Gestionarea echipamentor IT din cadrul firmei si la clienti ( fisa de magazie, evidenta lor pe fiecare persoana in parte etc ).
- Instalarea si administrarea sistemelor de operare si a utilitarelor necesare pe calculatoarele si laptopurile din cadrul firmei;
- Deplasare in locatiile firmei si la clienti pentru operatiuni de mentenanta IT

CERINTE

1. Bun cunoscator Active directory scripting.
2. Hardware specialist in depanare.
3. Office complet cunoscator pentru raportare.
4. Carnet de conducere.
5. Depanare os windows.

Everlight este o companie cu capital 100% romanesc, cu o experienta de peste zece ani pe piata, ce ofera solutii hardware, software si integrate. Cu sedii la Iasi si Bucuresti, compania a lucrat pentru parteneri din Romania si din strainatate activand in retail, IT, industria energetica si petroliera, publicitate, servicii, dar si pentru autoritati publice si institutii romane.Everlight are capacitatea de a implementa si dezvolta solutii software complete, optime, customizate. Desi o mare parte din proiectele noastre pe desktop development se bazeaza pe platforma Microsoft .NET, in functie de nevoile clientului dezvoltam si in Java, C / C++ , atat pe Windows, cat si Linux. Detinem expertiza in solutii web development, pentru care folosim tehnologii ca ASP.NET, PHP, XML, Jquery, Javascript, Silverlight. Am dezvoltat aplicatii diverse pentru GIS sau pentru piata de aplicatii mobile. Furnizam solutii pentru Server Management, Web Server Management, avem capacitati tehnice si know-how pentru operatiuni de Data Center