Tax Manager Iasi

EDUROM

Job expirat

RESPONSABILITATI

Tax Manager este o pozitie de middle-management in cadrul departamentului Financiar-Contabil, aflata in subordinea Directorului Financiar-Economic.

Responsabilitati
• Stabileste toate impozitele si taxele ce rezulta din legislatia fiscala in vigoare la nivel de organizatie si raspunde de validitatea lor permanent.
• Realizeaza calcularea corecta si la timp a impozitelor si taxelor.
• Intocmeste declaratiile obligatorii catre autoritatile statului conform calculelor si se asigura de depunerea lor in termenele stabilite prin lege.
• Realizeaza controlul financiar preventiv pe facturile de la furnizori, interni si externi cat si pe deconturile justificative de la angajatii companiei;
• Stabileste nivelul cheltuielilor deductibile la calculul impozitului pe profit
• Intocmeste situatiile financiare periodice: bilant si anexele la bilant;
• Verifica jurnalele de vanzari si jurnalele de cumparari pe linie de TVA cu fisele de cont din contabilitate si cu documentele primare;
• Participa la intocmirea situatiilor necesare fundamentarii Bugetului Anual de Venituri si Cheltuieli;
• Colaboreaza cu auditorii si organismele de control ale statului cu ocazia auditarii/verificarii situatiilor financiare.

CERINTE

Studii superioare de specialitate ( Economie / Finante- Contabilitate)
Experienta de 3-5 ani in departamentul financiar- contabil;
Experienta intr-o pozitie de middle management.
Cunostinte teoretice si practice demonstrate, cu privire la legislatie, fiscalitate, contabilitate.
Cunostinte foarte bune de operare PC (Word, Excel, reprezinta un avantaj cunoasterea unui program ERP).

Profil candidat: Persoana matura, cu autoritate, orientata spre aplicarea procedurilor intr-o maniera diplomatica. Se apreciaza capacitatea de organizare si spiritul de initiativa.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial competitiv la nivelul companiilor multinationale.
Cuprinde: salariu fix, bonusuri trimestriale, buget lunar pentru acoperirea cheltuielilor de transport, bonuri de masa si servicii de catering.

DESCRIEREA FIRMEI

Companie de consultanta in domeniul resurselor umane