Stagiu Programare C# .NET - Iasi

GRUP PENTALOG

Job expirat

RESPONSABILITATI

De ce acest internship?
Esti pasionat/-a de IT si ai o curiozitate vie care te-a determinat sa cauti mereu mai mult decat informatiile primite in cadrul cursurilor universitare.
Esti o persoana riguroasa, ai descoperit ce inseamna dezvoltare software si iti doresti sa devii unul dintre cei mai buni specialisti C# .NET.
Esti nerabdator/-oare sa participi la o formare focusata, in cursuri pregatite de persoane implicate in acelasi timp in proiecte internationale.
Ai ca obiectiv castigarea unei experiente practice alaturi de experti IT cu rezultate dovedite in proiecte variate.

Ce inseamna un internship la Pentalog si ce usi deschide?
In cadrul Pepinierei, Pentalog formeaza tineri informaticieni in domeniul dezvoltarii si testarii de aplicatii software. In 2009, 54 de stagiari au facut parte din Pepiniera Pentalog, 74% dintre acestia fiind angajati in cadrul companiei pe proiecte concrete la sfarsitul stagiului.

In 2010, 47 de stagiari au fost inclusi in programul de internship, din care 92% au fost selectati mai departe in urma programului de training intensiv, pe baza rezultatelor lor.
Cei selectati sunt cei care au dovedit interes puternic de dezvoltare, bune capacitati de invatare rapida, perseverenta si rigurozitate. Au raspuns pozitiv la oportunitatea oferita de a lucra cot-la-cot cu specialisti si experti Pentalog, care le impartasesc in prezent din experienta lor de peste 4, 6 sau chiar 10 ani de programare pe proiecte variate.
100% din stagiarii care au intrat pe proiecte concrete sunt angajati in prezent in companie, alegand sa continue lucrul pe proiecte cu clienti de talie internationala si sa invete tehnologii noi prin programul de instruire permanenta.
Suna deja interesant? Iata si alte detalii mai jos:
Stagiul standard este remunerat si se desfasoara Full-Time pe o durata de 3 luni, timp in care stagiarul este instruit si lucreaza in mod independent sau in echipa cu alti stagiari pe un proiect de cercetare si dezvoltare, sub indrumarea Directorului Tehnic.

Stagiarii sunt alesi in urma unui proces de selectie, care include :
Prezentarea unui CV detaliat
Descrierea in cadrul CV-ului sau separat si inclusiv prezentarea in cadrul interviului, a unui proiect realizat in scoala sau pe cont propriu, incluzand detalii despre: arhitectura proiectului, thenologiile utilizate, rolul personal in proiect, utilitatea finala a aplicatiei, etc.
Interviu cu specialisti Pentalog;
Parcurgerea de teste de aptitudini si cunostinte in varianta online:

Test de Logica - http://tools.people-centric.ro/index.php?option=com_otests&view=contact_info&btid=39714
SQL medium level - http://tools.people-centric.ro/index.php?option=com_otests&view=contact_info&btid=14458
C#3.0 Quiz - http://tools.people-centric.ro/index.php?option=com_otests&view=contact_info&btid=38687
MS.NET Framework 2.0 – Application Development Foundation medium level - http://tools.people-centric.ro/index.php?option=com_otests&view=contact_info&btid=49173
OOP QUIZ - http://tools.people-centric.ro/index.php?option=com_otests&view=contact_info&btid=62839
English placement test - http://tools.people-centric.ro/index.php?option=com_otests&view=contact_info&btid=71863
Test de niveau – langue francaise - http://tools.people-centric.ro/index.php?option=com_otests&view=contact_info&btid=56869

Candidatii ideali sunt studenti (minim anul III) la unul din urmatoarele profile: Calculatoare, Automatica, Informatica, Cibernetica, Matematica, Electronica, Telecomunicatii etc.
La finalul programului de stagiu are loc o evaluare pe baza careia se poate decide cooptarea stagiarului in echipa Pentalog.

CERINTE

Ce bagaj minim trebuie sa ai pentru a participa?
Obligatoriu:
- Un nivel avansat de cunostinte IT castigat in timpul studiilor si/sau prin implicare in diverse proiecte extracuriculare;
- Intelegerea ciclul de viata al unui proiect informatic;
- Cunostinte bune in OOP;
- Cunostinte si experienta de lucru (cel putin la nivel de seminare si laboratoare) cu: C#, .NET;
- Cunostinte de baze de date si SQL;
- Engleza – nivel avansat;
- Curiozitate reala si capacitatea de a invata rapid;
- Bune abilitati de comunicare si de lucru in echipa.
Prezinta un avantaj:
- Cunostinte de limba Franceza;
- Cunoasterea de arhitecturi si design patterns pentru solutiile Web si/sau Client-Server .NET.

BENEFICII OFERITE

Cunostinte ce vor fi dobandite in timpul stagiului :
- Dezvoltarea competentelor tehnice de programare C# .NET prin experienta practica ;
- Familiarizarea cu tehnologii asociate;
- Mediul intreprinderii: integrarea intr-o echipa, comunicarea cu colegii si clientii, aprofundarea exigentelor asociate unui proiect real.

Beneficii :
- Traininguri profesionale, posibilitati de promovare si de dezvoltare a unui plan de cariera;
- Integrarea intr-un mediu de lucru dinamic, multicultural;
- Salariu;
- Tichete de masa;
- Asigurare de sanatate.

Grupul Pentalog este un lider in servicii si consultanta IT in Romania si Republica Moldova. Grupul nostru beneficiaza de stabilitate si experienta internationala, precum si de parteneri de incredere, iar domeniile de competenta cuprind informatica de gestiune si cea industriala(R&D).

Pentalog este implicat in numeroase proiecte internationale si locale, iar clientii nostri sunt atat mari grupuri (Leroy Somer, CapGemini, Hitachi, Lexmark, Lowendal, Metro , Syngenta, Parrot, Vodafone, Elite, etc), cat si companii start-up, inovatoare (Coronis, CityVox, Dmailer, Meilleur Mobile, etc). Pentru proiectele pe care le realizam folosim de obicei cele mai noi tehnologii.

Pentalog dispune de agentii in urmatoarele tari: Romania (Bucuresti,
Brasov, Iasi), Republica Moldova (Chisinau), Franta (Orleans, Bordeaux, Paris) si Germania (Frankfurt). 80% din cifra de afaceri a agentiei din Bucuresti este realizata pentru mari clienti locali, pentru care suntem implicati in proiecte de anvergura.

Grupul Pentalog a realizat in 2007 o crestere interna de 67% si o cifra de afaceri de 5,5M?. La inceputul anului 2008, echipa Pentalog numara deja 200 de persoane.

Datorita acestor indicatori pozitivi, preconizam pentru 2008 crearea a numeroase noi posturi in toate agentiile noastre din Romania si Republica Moldova, o crestere de 40% din efectivul actual.
In contextul unei piete a muncii dificile, Pepiniera Pentalog este un program care pe de o parte formeaza tineri programatori iar pe de alta parte organizeaza traininguri pentru angajati.

Pentalog realizeaza in permanenta benchmarkuri in vederea deschiderii de noi agentii. Asadar, va propunem sa va alaturati unei echipe in plina crestere si unei companii care ofera mediul tehnologic, social si financiar necesar construirii unei cariere.