Inginer de Proces

TRENKWALDER SOBIS S.R.L.

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Dezvoltarea de procese tehnologice prelucrari prin aschiere- strunjire, frezare, si mai ales rectificare
- stie sa interpreteze la perfectie un desen tehbnic in toate aspectele lui - geometrie, cote, tolerante, lant de cote, rugozitati, abateri de forma,samd
- cunoaste masinile de prelucrare prin aschiere
- dezvolta gama de fabricatie de la piesa bruta la cea finita, operation dupe operatie
- defineste / identifica / alege masinile unelte corespunzatoare gamei de mai sus
- dezvolta parametrii de aschiere si sculele taietoere adcvate: viteze de rotatie, avans, ebavurare
- defineste / dezvolta sculele si dispozitivele de procesare
- defineste / dezvolta sculele si dispozitivele de masura so control
- intocmeste caietele de sarcini ale masinilor conform cerintelor de mai sus
- colaboreaza cu furnizorii de masini pt a adapta / dezvolta masinile unelte corespunzatoare gamei de fabricatie definita mai sus
- urmareste fazele de executie / constructie a masinilor comandate
- receptioneaza masinile la furnizor (MQ1) conform caietului de sarcini
- instaleaza si pune in functiune masinile achizitionate
- conduce campaniile de capabilizare: Cmk, Ppk, Cpk (pt masinile de prelucrare), R&R (pt masinile de masura)
- este capabil sa le regleze, programeze, modifice si repara
- capabil sa conduca ateliere de rezolvarea problemelor utilizand metodele statistice adecvate
- dezvolta gamele tehnologice manuale stiind sa calculeze nr de operatori necesari
- capabil sa optimizeze utilizarea fiecarei masini si a intregului flux pt a echilibra operatiile si optimiza investitiile
- este experimentat in utilizarea metodelor de lean manufacturing
- este responsabil de imbunatatirea continua a performantelor masinilor pe care le are in sarcine - timp de ciclu, FTQ, scrap,

CERINTE

-experinata in Productie - automotive
-expeienta in prelucrare mecanica - minim 5 ani
-cunostinte de project management

BENEFICII OFERITE

-Mediu competitiv
-pachet salarial atractiv

Trenkwalder-Sobis este o companie austriaca specializata in servicii de consultanta in domeniile RESURSE UMANE SI CERCETARI DE PIATA.
Echipa noastra de consultanti furnizeaza solutii complexe si personalizate la provocarile pe care le implica RECRUTAREA SI SELECTIA PERSONALULUI-INSTRUIREA ANGAJATILOR-DEZVOLTAREA ORGANIZATIEI.
Va asteptam la sediile noastre din Baia Mare, Bucuresti, Cluj Napoca, Iasi, Oradea, Sibiu si Timisoara.