Developer Back-End

Grapefruit

Job expirat

RESPONSABILITATI

Grapefruit caută un Back-End Developer (Java) cu experiență și pasionat, pentru proiecte digitale inovative.
Vei lucra în Iași, cot la cot cu o echipă de consultanți, project manageri, designeri UX și alți developeri pentru proiecte digitale ale unora dintre cele mai mari companii din România—Dacia, Renault, Cosmote, OTP Bank și alții.
Dacă ești pasionat de ceea ce faci, ambițios, cu picioarele pe pământ și fun, ne-ar face plăcere să devii un membru de bază pentru echipa noastră!
Responsabilități

• vei gândi împreună cu echipa ta arhitectura și setul de funcționalități, și veți alege soluțiile tehnice cele mai potrivite;
• vei dezvolta funcționalități pentru site-uri și aplicații web și mobile, folosind framework-uri Java: Spring (AOP, MVC, Webflow), Hibernate, Jetty/Tomcat etc.;
• vei colabora cu echipa și clientul pentru a livra proiecte impecabile și soluții inovative.

CERINTE

• ai cel puțin doi ani de experiență în programare back-end pe proiecte web;
• știi bine Java, JEE, Spring, Hibernate, Tomcat sau Jetty;
• cunoști foarte bine protocoalele de comunicare web (HTTP, SMTP), workflow-ul request-response, XHTML, DOM;
• ai experiență de lucru cu baze de date SQL și XML
• experiența cu Linux, Apache Commons, XSLT, automatic build systems (Ant, Maven, etc.) și object-relational mapping systems;
• ești pragmatic, îți plac problemele și provocările, ești organizat;
• vorbești și înțelegi bine limba engleză.

BENEFICII OFERITE

• job full-time, cu un salariu atractiv;
• proiecte de anvergură în care poți veni cu abordări noi;
• un mediu de lucru flexibil, specific unei companii mici și inovative, cu o reputație bună, colegi creativi și fun.

Grapefruit is a Romanian branding consultancy with strong online knowledge and experience, having offices in Iasi and Bucharest . The Grapefruit portfolio holds more than 100 clients in 13 countries on 4 continents, including (in Romania) Antibiotice, Pfizer , Dacia, Vodafone , Banca Transilvania, OTP Bank, British Council and Realitatea-Catavencu. Grapefruit was the most widely nominated and awarded Romanian agency at Rebrand 100 (USA) 2007, Identity: Best of the Best 2007 (Russia) and Pentawards 2007 & 2008 (France).