Curs GRATUIT Ingrijitori Batrani la Domiciliu

Asociatia Filantropica Trup si Suflet

Job expirat

RESPONSABILITATI

Prezenta la cursuri.

Programul de curs:
• Orientare si consiliere profesionala: 57 ore
• Curs de calificare in meseria de ingrijitoare batrani la domiciliu
-360 DE ORE: 120 ore teorie( aprox. 1 luna), 240 ore practica ( aprox. 2 luni)
• Sesiuni de mediere pe piata muncii

CERINTE

Şomeri cu vârsta între 16-24 ani, şomeri cu vârsta peste 45 de ani, şomeri de lungă durată indiferent de vârstă, sau persoane care se afla în căutarea unui loc de muncă

Conditii de indeplinit pentru persoanele ce vor sa se inscrie la cursuri:
1. au domiciliul in mediul urban al judetelor Iasi si Botosani
2. sunt absolventi de studii obligatorii ( de 8 sau 10 clase)
3. sunt clinic sanatosi ( apti pentru exercitarea meseriei de ingrijitori batrani la domiciliu)- adev. de la medicul de familie.
4. sa faca dovada ca sunt someri sau se afla in cautarea unui loc de munca.

Daca indepliniti aceste cerinte, va asteptam la te aşteptăm la sediul punctului de lucru al Asociaţiei Filantropice Trup şi Suflet, din Str. Muzicii nr. 2, et. 1, oraşul Iaşi, telefon 0733 081 565, persoană de contact: Pintilei Florentina, pentru înscrierea la cursuri.

BENEFICII OFERITE

Avantajele participării la curs:
- Certificat de calificare nivelul I;
- Formatorii sunt specialişti cu experienţă semnificativă în domeniul social, medical, psihologic şi legislativ;
- Posibilitatea de angajare după finalizarea cursului;
- Subvenţii lunare pentru participanţii la curs;
- Servicii gratuite de orientare, consiliere profesională și mediere pe piața muncii.
- Examen finalizat cu obtinerea certificatului de calificare in meseria de ingrijitoare batrani la domiciliu, cod COR/NC: 5133.1.2, recunoscut european prin aplicarea Apostilei de la Haga.

Asociaţia Filantropică ”TRUP ŞI SUFLET” Iaşi în parteneriat cu Direcţia de Asistenţă Comunitară Iaşi şi Serviciul Public Local de Asistenţă Socială Botoşani derulează proiectul Măsuri active pentru ocuparea persoanelor fără loc de muncă în sectorul serviciilor personale din mediul urban al judeţelor Iaşi şi Botoşani – FEMAO, co-finanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013. În cadrul proiectului sunt organizate cursuri de formare în profesia „îngrijitori batrani la domiciliu”.