Administrator IT&C

SC Adaconi SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

RESPONSABILITĂȚI ȘI ATRIBUȚII
Asigurarea funcționării eficiente a infrastructurii informatice a firmei, în condiții de productivitate și securitate:
* Administrarea și mentenanța rețelei de calculatoare și periferice aferente (imprimante, copiatoare, scannere, UPS etc)
* Administrarea aplicațiilor server (ERP, BI, MAIL, WEB, FTP)
* Administrarea servere (Windows Server 2003/2008, Debian)
* Administrarea rețelei (LAN, VPN, WLAN, conexiuni WAN)
* Administrarea echipamentelor de comunicații (PBX, telefonie mobilă)
* Administrarea și implementarea politicilor de securitate și de backup de date (antiviruși, nivele de acces, arhive informatice, baze de date, etc)

Asigurarea funcționării eficiente a departamentului de IT&C în cadrul companiei
* Asigurarea inventarierii și utilizării adecvate a tuturor echipamentelor IT&C din cadrul companiei
* Asigurarea legalității și securității tuturor produselor IT&C în conformitate cu legile și regulile naționale, internaționale și ale companiei (parole, conturi, website-uri, licențe, devirusări etc)
* Gestionarea relației cu furnizorii de servicii și produse IT&C în conformitate cu politicile și nevoile firmei
Suport IT&C (local & remote), informare asupra procedurilor IT&C și instruire specifică pentru angajații firmei ce utilizează rețeaua informatică și echipamentele IT&C din cadrul companiei

Actualizarea și dezvoltarea sistemelor și procedurilor IT&C, în conformitate cu politicile și necesitățile de dezvoltare și extindere a companiei
* Evaluarea nevoilor infrastructurii IT&C și a așteptărilor împreună cu managerul general și managerii de departamente
* Prospectarea pieții și recomandarea software-ului și hardware-ului cel mai potrivit politicii și nevoilor firmei
* Asigurarea asistenței, suportului și instruirii necesare

CERINTE

CALITĂȚI PERSONALE NECESARE
- Integritate, responsabilitate și disponibilitate
- Putere de concentrare, eficiență și ritm alert de muncă
- Capacitate de organizare, atenție la detalii și capacitate de comunicare eficientă

CALIFICĂRI, CUNOȘTINȚE ȘI EXPERIENȚĂ
- Studii superioare în domeniul IT&C (Experiență relevantă de minim 2-3 ani pe o poziție similară)
- Cunoștințe solide de administrare a infrastructurii IT&C și de comunicații
- Bună cunoaștere a limbii engleze

BENEFICII OFERITE

Aspectele salariale vor fi discutate la interviu.

Adaconi este o societate specializata in importul si distributia la nivel national de birotica, papetarie si medii stocare de de date. Are peste 1.000 de clienti in toata tara si un numar de peste 50 de angajati. Sediul central este in Hateg, cu filiale sunt Bucuresti, Iasi si Cluj.