Inginer chimist sau Biochimist sau Farmacist - cu limba germana - pentru companie farmaceutica, in Frankfurt, Germania

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Denumire pozitie: “Coordonator departament productie in companie farmaceutica"
Locul de munca: Dreieich (Landul Hessen, langa Frankfurt am Maine - 12km), Germania

Principalele sarcini implicate in aceasta pozitie:
- conduce colectivul departamentului productie; imparte si atribuie sarcinile de zi cu zi, in cadrul colectivului pe care il coordoneaza;
- ofera indrumare si formare profesionala subalternilor, cu privire la aspectele tehnice ale postului, promoveaza cele mai bune practici si verifica respectarea conformitatii cu standardele si procedurile de lucru;
- furnizeaza rapoarte cu date sintetice privind starea activitatii departamentului pe care il conduce;
- responsabil pentru producerea in conditii de siguranta, eficienta si conform procedurilor, a produselor din plasma;
- urmareste toate aspectele legate de fabricatie prin monitorizarea sistemelor de automatizare a productiei - SPS;
- urmareste perioadele de inlocuire ale anumitor piese si consumabile ale echipamentelor, procesele de setare/reglare a parametrilor acestora, a perioadelor de curatare si intretinere;
- se ocupa ca locurile de munca din departamentul de productie corespund standardelor de siguranta si protectie a muncii, si asigurare conformitatii calitatii produselor fabricate, prin respectarea normelor de bune practici de fabricatie, din domeniul farmaceutic, in vigoare - (Good Manufacturing Practices - GMP);
- urmareste ca sarcinile de zi cu zi ale colectivului coordonat se desfasoara intr-un mediu curat si aseptic;
- monitorizeaza datele de intrare si de proces din ciclul de fabricatie prin intermediul sistemelor automatizate de control al productiei;
- urmareste si inregistreaza posibilele defecte ale echipametelor de productie pentru a sprijini echipele de depanare si mentenanta tehnica;
- monitorizeza si inregistraza in datele referitoare la practicile de fabricatie - GMP, in documentele si sistemele special prevazute, cu precizie, acuratete si la zi;

Tipul contractului: contract permanent de munca, dupa o perioada initiala de proba de 6 luni;
Timp de lucru: schimburi 12 ore / care alterneaza atat ziua cat si noaptea;

CERINTE

Cerinte candidati:
Studii:
- diploma de licenta sau echivalenta in chimie, farmacie sau biochimie;
- o buna cunoastere a limbii germane - nivel intermediar minim (B1)
- o buna cunoastere a limbii engleze - nivel intermediar minim (B1)

Experienta profesionala:
- experienta anterioara de lucru minim 2 ani intr-o firma de productie din industria farmaceutică, pe o pozitie de supervizare sau coordonare;
- cunostinte generale privind practicile si procedurile "camera curata / clean room" si este familiarizat cu normele bunele de bune practici de fabricatie, in vigoare - Good Manufacturing Practices - GMP din domeniul farmaceutic;