Quality Assurance Specialist

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Revizuieste documentatia software pentru a se asigura de acuratetea technica, conformitate, integritate sau pentru a diminua riscurile

- Proiecteaza scenarii de test si cazuri de test;

- Creeaza date de test pentru scenariile si cazurile de test realizate;

- Testeaza sistemul aplicand diverse tehnici de testare;

- Realizeaza scripturi pentru testarea automata de regresie si pentru testarea de performanta;

- Identifica, analizeaza si documenteaza defectele software folosind un sistem de "bug tracking" pentru a transmite defectele catre dezvoltatorii software;

- Realizeaza documantatia de utilizare, instalare si administrare a sistemului testat.

CERINTE

- Studii universitare, de preferat in domeniul tehnologiei informatiei;

- Experienta de minim 2 ani in testarea aplicatiilor;

- Cunostinte avansate de utilizare a sistemelor de operare;

- Cunostinte minime de administrare a sistemelor de operare;

- Cunostinte de concepte legate de tipurile de aplicatii: "Desktop", "Web", "Client-server";

- Experienta in testarea white box constituie un avantaj;

- Experienta in lucrul cu tool-uri automate de testare (TestComplete, WebDriver -Selenium 2, Silk Test, FitNesse, Apache JMeter, LoadRunner) si in dezvoltarea de cazuri de test constituie un avantaj;

- Certificarile in domeniul testarii software (ISTQB, CSTE) constituie un avantaj;

- Cunoasterea limbii engleze la un nivel mediu vorbit si bine scris;

- Motivat si interesat sa lucreze cu tehnologii noi;

- Responsabil, se adapteaza usor in conditii noi de lucru;

- Orientare spre client, lucreaza bine in echipa si cu excelente abilitati de comunicare.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).