MANAGER/COORDONATOR VANZARI

SC AFMECH SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- experienta obligatorie minim 5 ani in vanzarea de materiale/componente diverse pentru mentenanta industriala, utilaje din domeniul mecanic / electromecanic (piese diverse: hidraulica, pneumatica, constructii, electrice, instalatii, s.a);
- abilitati de comunicare, relationare si negociere, aptitudini de leader si coaching; proactiv, dinamic, orientat catre client si rezultate
- adaptabilitate si potential tehnic
- creativ, flexibil, consecvent
-aptitudini de analiza si sinteza
- initiativa si autonomie
- putere de convingere si abilitati de negociator;
- capacitate de lucru atat individual, cat si in echipa;
- abilitati de a invata rapid si de auto perfectionare;
- axat pe rezultate si pe nevoile clientului; perseverenta orientata catre un rezultat;
- disponibilitate pentru deplasari prelungite si la program prelungit, rezistenta la stress si la efort prelungit
- absolvent studii superioare, profil tehnic: studii de inginerie (automatica, electronica, electrotehnica , mecanica )
- experienta in marketing pentru definirea planului de dezvoltare portofoliu de clienti
- experienta in coordonarea echipelor de vanzari de minim 5 persoane pe o perioada de minim 2 ani
- cunoasterea obligatorie la nivel avansat a unei limbi straine de circulatie internationala: engleza / franceza / germane (criteriu eliminatoriu);
- cunostinte de operare PC, in special MS Office
- posesor permis de conducere categoria B

CERINTE

- implementarea strategiei de vanzari si a campaniilor de promovare a produselor, serviciilor si imaginii companiei la nivelul pietei si clientilor intr-un mod profesionist si pozitiv
- prospectarea continua a pietei, pentru identificarea de noi clienti; vizitarea periodica a clientilor si partenerilor firmei
- propune strategia de abordare ai dezvoltare a portofoliului de clienti
- cunoasterea concurentei si a pietei de profil; monitorizarea permanenta a concurentei si elaborarea propunerilor de dezvoltare a activitatii
- stabilirea si urmarirea realizarii target-ului lunar de vanzari
- negocierea si urmarirea derularii in conditii optime a contractelor cu diversi clienti; participarea la negocierea termenilor contractuali si incheierea contractelor cu clientii
- prezentarea de oferte tehnico-economice, obtinerea de comenzi, intocmirea contractelor tehnice si comerciale
- coordonarea activitatatii legate de managementul echipei de vanzari in termeni de performanta si eficienta a muncii
- colaborarea cu toti membrii companiei pentru asigurarea satisfactiei clientilor si indeplinirea targeturilor; colaborarea in vederea realizarii solutiilor cerute de clientul final
- identificarea activitatilor din cadrul firmei care trebuiesc imbunatatite si implementarea lor
- identificarea oportunitatilor pietei si dezvoltarea portofoliului de clienti; mentinerea relatiilor cu clientii existenti
- culegerea de informatii necesare ofertarii in functie de unicitatea clientului
- participarea activa la intocmirea strategiei de vanzari, activitatii si obiectivelor
- orientarea catre indeplinirea la timp si in conditii optime a obiectivelor trasate
- intocmeste si gestioneaza bugetul anual de venituri si cheltuieli al departamentului
- participa la instruirea, dezvoltarea si motivarea echipei din subordine, abilitati de coordonare si motivare a echipei in vederea atingerii unor obiective comune
- intocmirea de rapoarte lunare referitoare la activitatea de vanzari

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial atractiv (salariu fix la care se adauga comision din vanzari);
- mediu de lucru modern intro firma internationala bazata in Romania;
- telefon de serviciu;
- integrarea intr-o echipa tanara si experimentata;
- oportunitatea de obtinere a unor venituri suplimentare prin dezvoltarea unei retele de noi clienti;
- orasul de lucru poate fi: Bucuresti, Craiova, Pitesti, Brasov, Sibiu, Timisoara, Cluj Napoca.

Va rugam sa transmiteti CV-urile dvs. atat in limba romana, cat si in limba engleza la urmatoarea adresa de E-mail:mirabela.marinete@afmech.com

SC AFMECH SRL este integrator de achizitii pentru clienti automotive, oferind clientilor solutii complete (produse, servicii si suport tehnic), prin parteneriate pe termen lung.