Informatician (Network Station Management)

Quanta Resurse Umane SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigura suportul tehnic pentru utilizatori pentru orice problema care poate fi verificata si rezolvata, utilizand statia de lucru proprie.

-Asigura asistenta utilizatorilor, garantand mediul de lucru pentru utilizator;
-Asigura asistenta pentu folosirea instrumentelor in cadrul punctelor de lucru;
-Asigura service-ul pentru retea;
-Elaboreaza metode de imbunatatire a modului de utilizare a instrumentelor disponibile in cadrul punctelor de lucru;
-Indica noi servicii care pot fi folositoare utilizatorului;
-Gestioneaza suportul tehnologic pentru help desk, productie si departamentul de dezvoltare;
-Definirea hardware-ului, software-ului pentru utilizator, precum si a altor diverse cerinte.
-Rezolvarea problemelor legate de retele: IP. LAN, ADSL si dialup.
-Analiza defectelor hardware a PC-urilor si a imprimantelor (locale si din retea)
-Gestionarea prin intermediul Directorului Activ a repunerii in functiune/deblocarii PSW a retelei si gestionarea permiselor pentru imprimantele din retea;
-Crearea si analiza de useri pentru utilizarea retelei
-Crearea de useri pentru utilizarea SAP;
-Deblocarea/repunerea in functiune a userilor pentru PCS;
-Deblocarea/repunerea in functiune a userilor pentru SAP
-Deblocarea/repunerea in functiune a userilor pentru conexiuni la distanta( at&t e checkpoint )
-Deblocarea/repunerea in functiune a userilor pentru AS400;
-Identificarea si remedierea defectiunilor de baza cu privire la colegarea utilizatorilor SAP si a defectelor legate de imprimante;
-Identificarea si remedierea defectiunilor de baza legate de sistemele de server Unix, Windows si SAP (file server, printer server, DMC si exchange server);
-Identificarea, izolarea si indepartarea virusilor de pe statia de lucru;
-Instalarea si verificarea softului operational standard pentru statia de lucru;
-Incadrarea corecta a cererilor primite referitoare la probleme ale portalului firmei;
-Identificarea si remedierea defectiunilor de baza cu privire la PDA-uri;
-Redirectionarea cererile nerezolvate catre un nivel superior de identificare si rezolvare a problemelor;
-Furnizarea de rapoarte zilnice referitoare la desfasurarea activitatii in cadrul serviciului catre management.

CERINTE

Quanta Resurse Umane, companie multinationala in domeniul resurselor umane recruteaza INFORMATICIAN, cu cunostinte avansate de limba germana pentru companie multinationala in domeniul IT, cu locatie in Craiova.
Daca doriti sa va alaturati unei echipe tinere si entuziaste, sa va desfasurati activitatea intr-un mediu de lucru placut si stabil, Quanta Resurse Umane va asteapta sa ne cunoastem.

Cerinte:
-Absolvent studii superioare;
-Limba germana, nivel avansat;
-Cunostinte MsOffice nivel avansat;
-Cunostintele de limba engleza constituie un avantaj;
-Foarte bune abilitati de comunicare si relationare;
-Orientare catre client;
-Foarte bune abilitati de culegere a datelor, de analiza si rezolvarea problemelor;
-Foarte bune abilitati de planificare si organizare;
-Persoana dinamica, rezistenta la stres si cu spirit de initiativa

BENEFICII OFERITE

-Pachet salarial atractiv.
-Training si cursuri de specializare in strainatate;
-Oportunitati reale de dezvoltare a unei cariere intr-o companie multinationala, intr-un mediu de lucru stabil si performant.

Quanta Resurse Umane is a leading HR services provider, a member of the Quanta group, based in Milano and having more than 40 branches all throughout Italy, Switzerland and the United States.
Quanta\'s portfolio of services includes:
- search and selection of personnel for permanent positions
- supply of detached personnel (staff leasing)
- training
- outsourcing of payroll services
Quanta operates in all of its branches with the principle of quality.

Contacteaza-ne:

Bucuresti - telefon 0040.21.336.396.1;
fax 0040.21.336.396.3, e-mail bucuresti@quanta.com

Craiova - telefon 0040.751.184.498; fax 0040.351.814.388, e-mail craiova@quanta.com

Slatina - telefon 0040.249.433.303; fax 0040.249.433.303, e-mail slatina@quanta.com

Tirgu Jiu - telefon 0040.253.211.372, fax 0040.253.211.372, e-mail tirgujiu@quanta.com

Timisoara, telefon 0040.256.436.345; fax 0040.256.436.349, e-mail timisoara@quanta.com