Executor bancar

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigura recuperarea pe cale amiabila a creantelor neperformante aferente debitorilor bancii (notificari, contact telefonic, recuperare pe teren);
- Efectueaza actele de executare silita necesare, in toate formele prevazute de Codul de procedura civila si de alte dispozitii legale aplicabile in materie, cu respectarea normelor interne care reglementeaza aceasta activitate;
- Constata imposibilitatea executarii silite a unor titluri sau oricare alte stari de fapt, referitoare la veniturile ori bunurile urmarite, aflate in patrimoniul debitorilor;
- Aplica masurile asiguratorii dispuse de instante in favoarea bancii ori in favoarea altor entitati care apartin grupului si care desfasoara activitati financiare;
- Intocmeste, potrivit legii, protestul de neplata al cambiilor, biletelor la ordin si cecurilor;
- Efectueaza predarea silita a bunurilor imobile preluate de banca in proprietate, in contul creantei;
- Tine evidenta valorilor (dovezi de consemnare, ordine de plata) in registrul de valori ;
- Intocmeste, la termenele stabilite prin instructiuni, situatiile statistice cu privire la dosarele de executare pe care le instrumenteaza si la recuperarile pe care le realizeaza.

CERINTE

- Studii superioare in domeniul juridic ;
- Minim 2 ani experienta intr-o profesie juridica ;
- Permis de conducere cat. B ;
- Domiciliul stabil in judetul Iasi sau Craiova;
- Experienta in activitatea de recuperare a creantelor constituie un avantaj;
- Abilitati de comunicare scrisa si verbala;
- Capacitate de analiza si sinteza;
- Atente la detalii/ rigurozitate;
- Initiativa, tenacitate ;
- Integritate si obiectivitate;
- Abilitati operare PC;
- Cunostinte de limba franceza sau engleza.

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial motivant;
- Posibilitatea de a va alatura unei echipe de profesionisti

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.