PRODUCT MANAGER (in orice oras in care Aline are sucursala)

Aline Distribution

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Analizeaza stocurile pt produsele (brandurile) care sunt responsabilitatea sa (analiza de stoc) in scopul de optimizare permanenta urmarind :
- Constanta de stoc (fara goluri de aprovizionare)
- Sa nu se creeze over stoc pe nici o componenta a stocului
- Sa tina seama de trendul pietii (cerere in crestere sau in scadere)
- Sa tina seama de produsele EOL si de cele noi introduse si de implicatiile care decurg dpdv al cererii pe piata
- Creeaza rapoarte specifice pt management , zilnic (analizele de stoc) , saptamanal sau lunar ;
- Face propuneri de comanda externa pe baza analizei de stoc si tinind cond de viteza de aprovizionare
gestioneaza relatia cu furnizorul extern si raspunde de indeplinirea targeturilor de volum alocate de managementul companiei; prospecteaza piata internationala pt identificarea de noi oportunitati de afaceri; negociaza si incheie contracte cu furnizorii, termene de plata, etc.
- Urmareste evolutia pretului extern (analiza de pret pe piata externa) saptamanal
- Propune preturile de vinzare in concordanta cu piata (analiza de pret pe piata interna) saptamanal
- Tine legatura cu alti PM din cadrul companiei pentru corelarea fluxurilor de informatii
- Promoveaza produsele sale prin metode specifice in acord cu dept vinzari si marketing;

CERINTE

- Abilitati organizatorice si inclinatii spre munca de analiza;
- Cunostinte tehnice privind componentele de calculator;
- Persoana comunicativa si sociabila;
- Cunoasterea limbei engleze este obligatorie
- Usurinta si experienta in lucrul cu softwareuri de analiza
- Disponibilitate de calatorii externe;
- Experienta in analizele OLAP constituie un avantaj;

Firma de distributie nationala de componente de calculator cu sucursale in Iasi, Brasov, Cluj, Oradea, Timisoara, Ploiesti, Galati, Craiova, Constanta