Economist Trezorerie - Rompetrol Petrochemicals

ROMPETROL GROUP

Job expirat

RESPONSABILITATI

Rompetrol Petrochemicals is the most dynamic company in the field of production and distribution of olefins in Romania, whose innovating services are focused in order to satisfy all the customers needs. The Petromidia Petrochemical Complex was designed and built in the 80ýs, using both Romanian and foreign technologies (UOP, Mitsui, Snamprogetti, Heat Research Corporation, Pullman Kellogg, etc.) and, at present, it is the newest Romanian Petrochemical Complex.

- Asigura derularea si inregistrarea in sistemul informatic contabil a platilor, incasarilor si a altor pozitii din extrasele de cont in lei/valuta emise de bancile comerciale si din registrele de casa in lei/valuta, pe baza acestora si a documentelor aferente;
- Intocmeste zilnic o situatie a platilor interne/externe efectuate;
- Intocmeste documentele necesare acordarii avansurilor spre decontare in lei/valuta catre angajatii societatii, in conformitate cu procedurile interne si cu reglementarile legale in vigoare;
- Analizeaza noile solicitari de compensare in vederea reducerii datoriilor si a creantelor ;
- Verifica soldurile partenerilor din circuitul de compensare si stabileste suma compensabila;
- Intocmeste ordinele si procesele verbale de compensare;
- Inregistreaza in sistemul informatic contabil compensarile finalizate si verifica corectitudinea acestora;
- Analizeaza situatia clientilor/furnizorilor, efectueaza zilnic punctaje cu acestia, transmite confirmari de solduri si intocmeste lunar situatia creditorilor / creantelor comerciale ale societatii, in functie de scadenta acestora, pentru a asigura o imagine clara si corecta a creantelor companiei fata de clienti / furnizori si a sustine planificarea intrarilor / iesirilor de lichiditati;
- Verifica lunar corectitudinea inregistrarilor contabile efectuate, astfel incat sa asigure o imagine reala si corecta a acestora in balanta contabila;
- Inregistreaza platile, incasarile si alte pozitii din extrasele de cont.

CERINTE

- Studii superioare ¿ profil economic;
- Minimum 2 ani de experienta intr-un post similar;
- Cunostinte de operare PC: MS Word, Excel ¿ nivel avansat; experienta de lucru cu aplicatii Oracle reprezinta un avantaj;
- Cunostinte de limba engleza ¿ nivel mediu.