Contabil Sef

Euro Vial Lighting

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Planifica, organizeaza, coordoneaza si controleaza desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile a societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
2. Organizeaza contabilitatea societatii in conformitate cu dispozitiile legale si asigura efectuarea la timp a inregistrarilor;
3. Stabileste proceduri de lucru specifice care sa asigure evidenta contabila;
4. Urmareste inregistrarea cronologica si sistematica in contabilitate a tuturor operatiilor patrimoniale;
5. Asigura intocmirea la timp si in conformitate cu dispozitiile legale a balantelor de verificare, bilanturilor semestriale si anuale, precum si a situatiilor lunare privind principalii indicatori economico-financiari;
6. Asigura identificarea la timp a fenomenelor negative, a deficientelor de gestionare a activitatii societatii si ia masurile cu caracter preventiv pentru asigurarea bunului mers a activitatii economico-financiare;
7. Organizeaza si controleaza efectuarea inventarierii bunurilor materiale, conform prevederilor legale;
8. Efectueaza componente ale soldurilor conturilor si efectueaza reglari pe baza acestora;
9. Efectueaza inchiderea conturilor de venituri, cheltuieli si TVA, verifica si regleaza balantele de verificare lunare ;
10. Verifica si semneaza statele de salarii si declaratiile depuse pe baza acestora;
11. Verifica si semneaza stabilirea impozitelor si contributiilor de plata si declaratiile privind impozitul pe profit;
12. Coordoneaza si verifica activitatea desfasurata la casieria societatii;
13. Prezinta superiorilor ierarhici rapoare cuprinzand rezultatele financiar-contabile.
14. Tine legatura cu Administratia Financiara si colaboreaza cu seful ierarhic in cazul controalelor ;

CERINTE

- absolvent de studii economice superioare (finante- contabilitate)
- cunostinte de IAS , IFRS, OMF 1752 si de legislatie fiscala;
- experienta in contabilitate de min 5 ani, experienta in domeniul distributiei prezinta un avantaj
- experienta in coordonarea si structurarea unei echipe min. 1 an
- persoana organizata, proactiva
- abilitate de a lucra eficient cu termene limita foarte stricte.
- cunoasterea unui soft de contabilitate

EURO VIAL LIGHTING are ca domeniu de activitate distributia de materiale si echipamente electrice. Prin promovarea calitatii si a profesionalismului am devenit reprezentanti ai celor mai importanti producatori (Philips, Moeller, Schneider, Legrand, 3M, ICME ECAB, etc.). EURO VIAL LIGHTING are sediul in Constanta si filiale in orasele: Bucuresti, Galati, Brasov, Iasi, Craiova. Politica de dezvoltare a firmei va continua si in urmatorii ani.