administrator de retea informatica

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigura politica de acces la resursele informatice;
- Implementeaza politica de antivirus si backup si disaster recovery;
- Instaleaza si asigura mentenanta calculatoarelor si a programelor aferente;
- Intretine sistemul de raportare al indicatorilor de performanta departamentali;
- Creeaza si intretine documentatia cu privire la inventarul software si hardware;
- Gestionarea performantelor si securitatea LAN si WAN
- Solutioneaza problemele din retea in timp util
- Ofera help-desk colegilor din organizatie
- Asigura functionarea hardware-ului si a software-ului
- Rezolva problemele legate de calculatoare si imprimante, in mod direct sau prin suport extern
- Realizeaza backup la retea conform cu un orar stabilit
- Se documenteaza in ceea ce priveste intreaga retea (probleme de rezolvat, modalitati de actiune, aplicatii, resurse);
- Administreaza bazele de date ale organizatiei, daca este necesar

CERINTE

Cerinte:
- Windows 2000 professional si server, Windows XP, Linux
- CISCO
- experienta de internetworking intre UNIX si alte sisteme de operare
- experienta de lucru cu protocoale TCP/IP si non-TCP/IP
- experienta de lucru cu retele complexe de tip TCP/IP (retele care contin routere multiple)
- experienta in configurarea si intretinerea routerelor
- experienta legata de securitatea retelei (construirea de firewall-uri, instalarea de sisteme de autentificare sau aplicarea criptografiei la aplicatiile de retea)
- experienta in securizarea solutiilor de hosting (parole, id-uri de utilizatori, acces limitat la fisiere, integritatea fisierelor de sistem, utilizarea pachetelor de securitate)
- disponibilitate pentru pogram prelungit

BENEFICII OFERITE

- salariul se negociaza in cadrul interviului, in functie de portofoliu