Senior Accountant

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

¿ Supervizeaza intocmirea rapoartelor periodice catre managementul local si cel de grup
¿ Mentine relatia cu contabilul grupului; asigura suport contabilului sef in organizarea contabilitatii astfel incit aceasta sa raspunda deopotriva cerintelor legale romanesti si politicilor grupului
¿ Creeaza instrumentul de legatura intre conturile romanesti si raportarea pentru consolidare
¿ Realizarea de analize financiare (cash-flow, ageing, forecast)
¿ Crearea si implementarea de proceduri financiare
¿ Studierea IAS/IFRS aplicabile si informarea managementului despre schimbarile importante care afecteaza activitatea societatii
¿ Revizuirea procedurilor de raportare in functie de modificarile IAS si de noile tipuri de tranzactii ale companiei
¿ Urmareste si analizeaza executia bugetului lunar, trimestrial si anual
¿ Raspunde de stabilirea regulilor unor indicatori de eficienta si acorda suport sefilor de filiala in urmarirea acestora
¿ Contribuie la analiza costurilor si a profitabilitatii
¿ Intocmeste rapoarte pentru privind analiza costurilor ca baza pentru deciziile managementului, cu privire la optimizarea utilizarii resurselor si cresterea profitabilitatii
¿ Este implicat activ in procesul de audit

CERINTE

¿ Studii superioare in domeniul economic
¿ Experienta de 2-4 ani, intr-o pozitie similara
¿ Cunostinte bune IFRS si RAS, consolidari de conturi
¿ Cunostinte foarte bune de limba engleza, scris, citit si vorbit
¿ Simt de raspundere, bun organizator si planificator, simt analitic
¿ Capacitate de a asimila si procesa rapid informatiile si de a se adapta la schimbare si la situatii speciale.
¿ Fire analitica, precauta, cu simtul datoriei; persoana proactiva, cu simtul responsabilitatii si cu un solid spirit de echipa
¿ Abililtati de comunicare si relationare
¿ Abilitati de gandire analitica si sintetica

BENEFICII OFERITE

Foarte atractiva.