RESPONSABIL RELATII PUBLICE

Habitat pentru Umanitate Cluj

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descrierea postului:
Responsabilul/a de Relatii publice are ca sarcina principala promovarea imaginii organizatiei atat in exteriorul, cat si in interiorul acesteia. Creeaza, mentine si imbunatateste imaginea institutiei si a reprezentantilor acesteia, rezolva problemele de comunicare interna si externa.

Responsabilitati de baza:
• Propune si pune in practica strategia de RP si programeaza activitatile specifice .
• Ofera sprijin RP in organizarea evenimentelor speciale si implementeaza campanii de promovare.
• Intretine relatia cu presa, faciliteaza comunicarea dintre jurnalisti si reprezentantii organizatiei.
• Creeaza si intretine baza de date cu jurnalitii, monitorizeaza si analizeaza baza de date audio-video si cea cu materialele din presa scrisa.
• Creeaza, mentine si dezvolta un climat de incredere intre organizatie si partenerii sai.
• Realizeaza si editeaza publicatii proprii si materialele promotionale ale organizatiei.
• Scrie articole pentru promovarea organizatiei atat in publicatiile proprii, cat si in alte publicatii.

CERINTE

Cerinte:
• Studii superioare in comunicare si relatii publice, jurnalism sau studii umaniste
• Experienta in relatia cu mass-media
• Fluenta in limba romana si engleza scris, citit, vorbit
• Aptitudini excelente de comunicare orala si scrisa
• Spirit de echipa, rezistenta la stres
• Spirit organizatoric si practic dezvoltat
• Disponibilitatea de a lucra prelungit, cand e cazul
• Utilizare PC (Word, Excel, Access, Powerpoint), Internet, Corel Draw
• Experienta in ONG si voluntariat constituie un avantaj.

BENEFICII OFERITE

• Mediu de lucru motivant si relaxat
• Sansa de a lucra intr-o echipa tanara si dinamica
• Instruire si traininguri in tara si strainatate
• Posibilitatea dezvoltarii unei cariere de succes intr-o organizatie internationala.
Persoanele interesate trebuie sa trimita o scrisoare de intentie si CV pana la data de 27.09 la adresa:
str. Racovita nr. 3/2, Cluj-Napoca 400540 Cluj
Email: info@habitatcluj.ro Fax: 0264 42 53 53

HABITAT FOR HUMANITY este o organizatie umanitara, crestin-ecumenica, non-profit ce construieste si renoveaza locuinte simple, decente si accesibile ca pret in parteneriat cu familiile in nevoie de locuinte. Detalii pe www.habitatcluj.ro si www.habitat.ro