Library Automation Systems Specialist (Engineer)

Softlink Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Softlink Romania este principalul furnizor de sisteme de automatizare pentru biblioteci din Romania. Datorita extinderii activitatii, dorim sa recrutam:

Responsabilitati
• Instalarea si configurarea sistemelor si echipamentelor de automatizare a bibliotecii distribuite de Softlink
• Instruirea personalului utilizator
• Asistenta tehnica si depanare
• Conversia datelor in/din diverse formate
• Realizarea de programe utilitare specifice

CERINTE

Absolvent de invatamant superior – profil tehnic
• Experienta in domeniul administrarii retelelor de calculatoare, a sistemelor de operare Microsoft Windows (Server 2003, Server 2007), capacitatea de a depana probleme de networking hardware/software.
• Cunoasterea sau disponibilitatea de a invata rapid Borland Delphi, SQL, HTML, PHP, .NET
• Abilitati de comunicare, capacitatea de a interactiona intr-o maniera profesionala cu clientii si partenerii, spirit de echipa
• Abordarea pozitiva a situatiilor neprevazute, spirit de initiativa,
• Capacitatea de a lucra independent, de a planifica si de a stabili prioritatile
• Cunoasterea foarte buna a limbii engleze (scris si vorbit)
• Disponibilitate pentru a calatori – pana la 40% din timpul de lucru
• Constituie un avantaj, dar nu sunt obligatorii:
o Experienta in domeniul bibliotecilor
o Experienta in domeniul training-ului
o Experienta in programare / design web

BENEFICII OFERITE

• Pachet salarial motivant (salariu fix + bonusuri anuale substantiale, in functie de performante)
• Specializare intr-un domeniu de perspectiva
• Training in tara si strainatate
• Activitate variata, cu un grad relativ redus de rutina
• Mediu de lucru informal, echipa primitoare si prietenoasa

Softlink Romania - agent al companiei Softlink Europe - este unul din principalii furnizori de produse si servicii pentru bibliotecile si centrele de informare din regiune.

Pe plan international, Softlink este una din cele mai respectate firme de consultanta in domeniul informatizarii bibliotecilor. De la infiintarea companiei in anul 1983, peste 11.000 de biblioteci si centre de informare din peste 100 de tari au implementat cel putin unul din produsele noastre.

In Romania suntem recunoscuti datorita efortul sustinut depus pentru modernizarea bibliotecilor si pentru emanciparea profesiunii de bibliotecar, adaptand experienta internationala specificului local. Mai mult de atat, dezvoltam aici produse, servicii si solutii apreciate atat in tara cat si in strainatate.

Succesul nostru se datoreaza in egala masura, atat functionalitatii si facilitatilor tehnice de ultima ora ale produselor noastre, cit si efortului sustinut pentru a oferi servicii de relatii cu clientii, asistenta tehnica si training de inalta calitate.