Java Developer

SC LIVERAIL ROMANIA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Programare aplicatii Java HTTP server stand-alone cu cerinte minime foarte stricte legate de numarul de conexiuni pe secunda ( peste 2500 req/s ) si timpi de raspuns sub 200 ms.

- Programare aplicatii Java client/server tip cluster folosind unicast sau multicast

- Sa lucreze in de-apropape cu Arhitectul si Inginerul de Sistem pentru a raspunde cerintelor tehnice ale produsului

-Sa programeze optim in vederea dezvoltarii unu produs eficient si conform cu cerintele functionale

- Sa identifice si sa solutioneze bug-uri de sistem.

CERINTE

- Minim 3 ani de experienta in programare Java (core internals).

- Programator cu un background de progamare sistem Unix/Linux care sa cunoasca functionarea intima a acestor sisteme (shmem, signals, threads, sockets).

- Cunostinte avansate protocoale TCP, UDP si HTTP.

- Cunostinte avansate SQL.

- Nivel de engleza avansat.

Constituie un avantaj :

- Cunoasterea Apache Hadoop sau sisteme bazate pe Map/Reduce.

- Notiuni de baza procese ETL (Extract, Transform, Load).

- Cunostinte avansate legate de DW (Data Warehousing), baze de date columnare (Infobright).

Calitati :

- Atitudine pozitiva si calitati de lucru in echipa

- Interes pentru tehnologiile noi

- Gandire analitica, profesionist, productiv si orientat spre dezvoltarea unui produs performant, eficient si de calitate.

- Responsabil, capacitatea si dorinta de a invata rapid lucruri noi

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial atractiv, in functie de profil si performanta.

- Pachet de stock option.

- Asigurare medicala privata.

- Posibilitate pachet relocare in Cluj-Napoca pentru candidatii ideali.

- Alte facilitati!

DESCRIEREA FIRMEI

Prelucrare software